Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

20 Eylül 2012, Perşembe 18:16

Novartis, çalışanlarını sağlıklı yaşama yönlendiriyor

Dünyanın lider ilaç firmalarından Novartis’in, ilk olarak 2011 yılında düzenlediği “Sağlıklı Yaşam Haftası” etkinliklerinin ikincisi, bu yıl 10-14 Eylül 2012 tarihleri arasında 50’nin üzerinde ülkeden Novartis çalışanının katılımıyla gerçekleşti. Hafta boyunca Novartis çalışanlarına, kendi sağlıklarının kontrolünü ele almalarına yardımcı olacak birçok fırsat sunularak, sağlıklı yaşamı teşvik etmeye ve gelecekteki sağlık sorunlarını önlemeye yönelik bilgiler ve tavsiyeler verildi.

Novartis Türkiye çalışanlarının da katıldığı bir hafta süren program boyunca pilates dersi, tansiyon ölçümü, göz ve diş taraması, nikotin bağımlılık testi gibi etkinliklerin yanı sıra bu yıl ilk kez “Sağlıklı Yaşam Fikir Yarışması” düzenlendi. Ünlü dansçı Burçin Orhon’dan oryantal jimnastik dersi alan çalışanlar, diyetisyen eşliğinde sağlıklı beslenme konusunda bilgiler edindi. Etkinliklerin son gününde Hıdiv Kasrı’nda Novartis çalışanlarının katılacakları yürüyüş aktivitesi düzenlendi.

“Sağlıklı Yaşam Haftası” ile ilgili görüşlerini bildiren Novartis CEO’su Joseph Jimenez,

“Program ilk yılında çok başarılı oldu ve dünyanın her yanında Novartis merkezleri bu inisiyatif çerçevesinde çalışanların sağlığını iyileştirmeye yönelik çok sayıda yeni programı uygulamaya koydu.”

dedi. Program kapsamında geniş kitlelere ulaşıldığını belirten Jimenez, 2011 yılında 32 ülkede en büyük 76 Novartis tesisinin programa katılmasıyla çalışanların %80’ine ulaşan programın, 2012 yılında 100 tesisi daha içine alacak şekilde genişleyerek tüm çalışanların %95’ine ulaştığını ifade etti.

Novartis, çalışanlarını sağlıklı yaşama yönlendiriyor

Novartis Türkiye Ülke Başkanı Güldem Berkman ise,

“Çalışanlarımızın sağlığını korumak ve sürdürmek en önemli önceliklerimizden biri. Çalışanlarımızın bilinçlenmesi ve sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemesi amacıyla gerçekleştirdiğimiz eğitim ve uygulamalara devam edeceğiz.”

diye konuştu.

Novartis, yaşam tarzında değişiklik yapmayı öngören işyeri sağlığı programları yoluyla kalp damar hastalıkları, kanser ve akciğer sorunları gibi bulaşıcı olmayan hastalıkların %40’a varan oranlarda önlenebildiğine işaret eden Dünya Ekonomik Forumu (WEF) verilerini dikkate alarak bu tür programları destekliyor. Novartis ayrıca dünya çapında en büyük ölüm nedeni haline gelen ve sağlık harcamalarının önemli bir bölümünden sorumlu olan kronik hastalıklar sorununa yanıt olarak, Dünya Ekonomik Forumu (WEF) İşyerinde Esenlik İttifakı’nın üyeleri arasında yer alıyor.

“Sağlıklı Yaşam Haftası” programı Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) sponsorluğunu üstlendiği “Sağlık Haftası” etkinlikleriyle aynı ay içerisinde gerçekleştiriliyor. Program, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) kısa süre önce kronik hastalıkları 2025 yılına kadar %25 oranında azaltma yönünde koyduğu global hedefe katkı sağlama özelliği de taşıyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Roche, Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde 4. kez Süper Sektör Lideri seçildi

Roche, Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi'nde bir kez daha sağlık sektörünün süper lideri seçilerek, bu başarıya üst üste 4. kez ulaştı.

Kapat