Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

20 Eylül 2012, Perşembe 17:53

Roche, Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde 4. kez Süper Sektör Lideri seçildi

Roche, şirketlerin sürdürülebilirlik performansları konusunda dünyanın en önemli referans kaynağı olarak kabul edilen Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde (DJSI), sağlık şirketleri arasında üst üste 4. kez sektörün süper lideri seçildi. DJSI Dünya ve DJSI Avrupa Endeksleri, lider sürdürülebilir şirketlerin performanslarını, en kapsamlı biçimde, çevresel, sosyal ve ekonomik performans açısından sınıfının en iyisi yaklaşımı temelinde izliyor. 4. kez zirveye taşıyarak Roche’u sağlık sektörünün süper lideri olarak belirleyen bu endeksler, aynı zamanda sürdürülebilirlikle ilgili konuları portföylerine entegre eden yatırımcılar için çok önemli bir gösterge görevi görüyor.

Roche’un sürdürülebilirlik alanında en önemli uluslararası kriterlerden biri olarak görülen DJSI’da 4. kez liderliğe ulaşarak büyük bir başarıya imza atması üzerine bir açıklama yapan Roche CEO’su Severin Schwan, bu derecenin, şirketin sorumlu iş uygulamaları ile uzun vadeli değer yaratma stratejisinin doğrulaması olduğunu söyledi. Schwan açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Roche’un en sürdürülebilir sağlık şirketi derecesini elde etmesi, tüm paydaşlarımıza fayda sağlayacak şekilde iş yapmaya yönelik sürekli çabamızı bir kez daha ortaya koydu. Roche, herkes için uzun vadeli değer yaratacak şekilde, toplumlar, hastalar ve toplum sağlığı ile ilgili çalışmalarını yoğunlaştırmaya kararlıdır. Özellikle, sürdürülebilirlik kapsamında ön plana çıkan çeşitlilik ve enerji tasarrufu alanındaki ilaç etkinliklerimizi, şirket yönetimi ve liderlik girişimlerimize entegre ettik ve buna uygun hedefler belirledik. Ayrıca, daha fazla insanın ürünlerimizden yararlanabilmesi için, bir yandan ilaç ve diagnostik araştırma alanında uluslararası liderliğimizi korurken, diğer yandan gelişmekte olan pazarlarda yenilikçi ilaçlarımıza erişimi genişletmek için de yeni girişimler başlatıyoruz.”

DJSI, Roche’un tıp alanındaki yeniliklerini ve kişiye özel tedavi yaklaşımını vurguladı

DJSI’ın bu yılki değerlendirmesinde, sürdürülebilir bir şirket olarak Roche‘un bazı çalışmaları özellikle vurgulandı. Yapılan değerlendirmede, Roche’un tıp alanında yeniliğe ve kişiye özel tedavi yaklaşımına odaklanması, sağlık bakımından etkinliği ele alan ve sağlık sonuçlarını iyileştiren stratejisi ön plana çıktı.

Geleceğin liderlerini yetiştirmeyi ve insan haklarına saygıyı konu alan Roche programları da, yine Roche’un liderliğini ilan eden DJSI değerlendirmesinde öne çıkan konular arasındaydı. Roche’un, ilaçlarına ulaşabilen kişi sayısını artırmayı hedefleyen yaklaşımı ve gelişmekte olan ülkelerde uygulanan farklı fiyatlandırma pilot programları da, DJSI değerlendirmesinde yer aldılar.

Roche, 2009 yılında, beş yıllık kurumsal hedeflerini belirleyerek, ilerleme durumunu ölçebilmek için de temel performans göstergelerini kullanmaya başladı. Roche’un bu 5 yıllık hedefleri arasında, 2014’ün sonuna kadar şirket içerisinde önemli konumlardaki kadınların oranını en az %50 artırmak gibi çeşitlilik hedefleri ve enerji tüketiminde %10’luk azalma ile enerji verimliliğinde artış sağlamak gibi enerji hedefleri bulunuyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Daiichi Sankyo, antihipertansif tedavilerinin lisans haklarını geri aldı

Firma tarafından yayımlanan duyuruda, Olmetec ve Olmetec Plus adlı ürünlerin 2012'den itibaren Türkiye'de Daiichi Sankyo tarafından pazarlanmaya başlandığı belirtiliyor.

Kapat