Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

17 Ocak 2012, Salı 13:19

Noel Baba kostümü giyerek hastasını ziyaret eden doktora soruşturma

Türk Cerrahi Derneği (TCD) tarafından dün (16 Ocak 2012) yapılan basın açıklamasında, Bursa’nın Mudanya ilçesinde yılbaşında ameliyat olan 8 yaşındaki ZSK’ya moral vermek için Noel Baba kostümü giyerek hemşirelerle birlikte evini ziyaret eden Op. Dr. İlker Şahin hakkında “Hastanede Noel Baba kostümüyle dolaştığı şikâyeti üzerine” Bursa İl Sağlık Müdürlüğü tarafından soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Basın açıklamasında,

“Silver Russel Sendromu ile mücadele eden ve aynı hastanede çalışan hemşire Aysun Kaya’nın kızı olan ZSK’ya çene büyütme ameliyatı yapılmıştı. Uzun süre Mudanya Şaziye Rüştü Devlet Hastanesi’nde yatarak tedavi görmüştü. 6 aydır burnundan midesine gönderilen bir plastik borudan beslenmekteydi.

Yeni yılı kutlayamayan ZSK’ya moral vermek için, tedavisiyle ilgilenen 15 hemşire ve Op. Dr. Şahin, sürpriz yapmaya karar verdiler. Yeni yıl hediyeleri aldılar. Dr. İlker Şahin, mesai saati sonrasında, hastanedeki odasında Noel Baba kıyafetini giydi ve pek çok çalışma arkadaşı ile birlikte, ZSK’nın evine gitti. Hasta bir çocuğu güldürdü, eğlendirdi. Neresinden bakılırsa bakılsın örnek bir iyi hekimlik davranışı olarak nitelendirilecek bu yaklaşım, idarecileri rahatsız etti!

Op. Dr. İlker Şahin hakkında aradan 2 hafta geçtikten sonra, bu ziyaret nedeniyle Bursa İl Sağlık Müdürlüğü tarafından soruşturma açıldı. Hastaneye gelen müfettişlere ifade vermek zorunda kalan Dr. Şahin ‘Hastanede Noel Baba kıyafetiyle dolaşmadım. Sadece odamda o kostümü giyerek, hastaneden arkadaşlarla birlikte ayrıldım. Bu soruşturmaya bir anlam veremiyorum’ diyerek savunma yapmak zorunda bırakıldı.”

ifadelerine yer verildi.

TCD’nin açıklamasında, Dr. İlker Şahin’in yanı sıra ziyarete katılan diğer sağlık çalışanlarının da ifadesini alan müfettişlerin, bununla da yetinmeyip; geçirdiği ameliyat nedeniyle 6 ay boyunca yatarak burnundaki borudan beslenmek zorunda kalan, 8 yaşındaki ZSK’yı da hastaneye getirterek ifadesini aldıkları belirtiliyor. Açıklamada,

“İdari baskının geldiği trajikomik boyut, bizi yalnızca hekim olarak değil vatandaş olarak da tedirgin ediyor.”

ifadesini kullanan TCD, Op. Dr. İlker Şahin’e bu soruşturma aracılığı ile yapılan baskı ve tacizin Dernek tarafından şiddetle kınandığını bildirdi.

TCD’nin açıklamasının tam metnine derneğin resmi internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Mobil sağlık uygulamaları pazarı bir yıl içinde yedi kat büyüyerek 718 milyon dolara ulaştı

resarch2guidence tarafından yapılan araştırmaya göre mobil sağlık uygulamaları pazarı 2011 yılında 2010'a oranla yedi kat büyüyerek 718 milyon dolara ulaştı.

Kapat