Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

17 Ocak 2012, Salı 12:46

Mobil sağlık uygulamaları pazarı bir yıl içinde yedi kat büyüyerek 718 milyon dolara ulaştı

Yeni bir araştırmaya göre mobil sağlık uygulamaları pazarı 2011 yılında 2010’a oranla yedi kat büyüyerek 718 milyon dolara ulaştı.

Araştırmayı gerçekleştiren firma resarch2guidence, buna rağmen bu uygulamaları içerisine alan pazarın halen embriyonik bir aşamada olduğunu belirtiyor. Firma, tüm dünyadaki sağlık sektörü iş hacminin Dünya Sağlık Örgütü (World Health Organization, WHO) tarafından 6 trilyon dolar olarak tahmin edildiği ve hastaların mobil uygulamalar ile desteklenmesi ile gelen fayda göz önüne alındığında, mobil uygulamalar pazarının olağanüstü büyük bir potansiyele sahip olduğunu vurguluyor.

resarch2guidence, bu büyümeyi sağlayan arz-talep unsurları arasında, talep tarafında akıllı telefon kullanıcısı sayısındaki artışı, arz tarafında ise mobil sağlık uygulamaları sayısının iki katına ulaşmasını gösteriyor.

Araştırma sonuçlarında, birçok ilaç firmasının mobil sağlık uygulamalarının promosyonel kullanımları ile gelen inovasyonu fark ettiğine de değiniliyor. Araştırmada bu büyük oyuncular tarafından yayınlanan bazı mobil sağlık uygulamalarının basit bir alerji takip ya da ilaç saati hatırlatıcı uygulaması olmanın ötesine geçtiği belirtiliyor. Araştırma bu anlamda, Sanofi tarafından yayınlanan sensör tabanlı iBGStar diyabet takip uygulamasını örnek gösteriyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Bilim İlaç’ın Pazarlama Direktörü Ahmet Ük oldu

Bilim İlaç'ta İş Birimi Müdürü olarak görev yapan Ük, Ocak 2012 itibariyle Pazarlama Direktörü görevine atandı.

Kapat