Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

18 Haziran 2014, Çarşamba 10:52

Nikon sağlık sektörüne giriyor

Nikon yeni gelecek olan CEO’su Salı günü kamera satışlarındaki düşüşü dengelemek için şirketin sağlık sektöründe satın almalarla hızlı bir şekilde büyüyeceğini açıkladı.

Şu anda şirketin kıdemli başkan vekili olan Kazuo Ushida önümüzdeki 3 yıl boyunca şirketin sağlık sektöründeki birleşme ve satın almalar için 2 milyar dolar harcamayı planladığını belirtti.

“Birleşme ve satın almalar büyümenin büyük bir kısmını oluşturacak,” diyen Ushida bu sektörde büyük bir potansiyel olduğunu sözlerine ekledi.

The Wall Street Journal’in haberine göre; bu ayın sonuna doğru CEO pozisyonuna geçmesi beklenen Ushida Nikon hedefleri belirleyecek, durum tespitini yapacak ve birleşme sonrası entegrasyonu sağlayacak birleşme ve satın alma uzmanlarıyla anlaşacaklarını bildirdi. Şirket aynı zamanda özellikle sağlık birimindeki araştırma ve geliştirme için 2.2 milyar dolarının neredeyse çeyreğini ayıracağını belirtti.

Bu geçiş süreci tüketicilerin akıllı telefonlarının kameralarını tercih etmeleriyle Nikon kompakt dijital kameralarının ve DSLR olarak bilinen dijital tek mercekli yansıtmalı kameralarının satışlarındaki düşüşle uğraşırken gerçekleşiyor. Gelişen piyasalara ve maliyet kesintilerine odaklanarak şirket önümüzdeki üç senede görüntüleme ürünleri biriminde yüzde 2.1’lik büyüme yakalamayı bekliyor.

Şirket sıfırdan başlayarak sağlık sektöründeki ve diğer yeni birimlerinde Mart 2017 ile biten mali yılda 130 milyar yen (1.3 milyar dolar) kazanmayı amaçlıyor. Bu da toplam ciro hedefinin yüzde 11’ine tekabül ediyor. Genel anlamda şirket Mart 2014 ile biten yılla Mart 2017’de biten yıl arasında yüzde 22 ciro büyümesi ve yüzde 75 işletme karı büyümesi bekliyor.

Nikon’un büyüme için sağlık odaklı planı giderek artan sağlık sektörü ihtiyaçlarına odaklanan Toshiba’dan Hitachi’ye kadar elektronik ürünlerde beklediğini yakalayamayan teknoloji şirketleri için de geçerli. Toshiba ve Hitachi önümüzdeki yıllarda sağlık sektöründeki cirolarını ikiye katlamak istediklerini ve aktif olarak satın alacak şirketler aradıklarını belirtmişti.

Sony Samsung ve Apple’ın da içinde bulunduğu birçok şirket takılabilir ve sağlık verilerini toplayıp takip edebilecek cihazlar üretmeyi planlıyor.

Sahaya birçok yeni oyuncu gelirken Nikon yarıiletken litografi teknolojisini şu anda genetik araştırmalar için önem arz eden mikroçipler ve DNA çipleri geliştirmek için kullanacağını söylüyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Aile hekimlerine zorunlu görev getiriliyor

Aile hekimlerine acil servislerde çalışma zorunluluğu getirilmesinin ardından şimdi de görev yaptıkları aile sağlığı ve toplum sağlığı merkezlerinde, mesai dışınde...

Kapat