Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

18 Haziran 2014, Çarşamba 10:45

Aile hekimlerine zorunlu görev getiriliyor

Aile hekimlerine acil servislerde çalışma zorunluluğu getirilmesinin ardından şimdi de görev yaptıkları aile sağlığı ve toplum sağlığı merkezlerinde, mesai dışınde da çalışma zorunluluğu getiriliyor. Radikal’den Meltem Özgenç’a konuşan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Sekreteri Beyazıt İlhan konuyla ilgili şunları söyledi:

“Mecliste Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşülen torba tasarı içine aile hekimlerine ve toplum sağlığı merkezi hekimlerine çalıştıkları yerde de mesai dışı çalışma zorunluluğu konuyor. Yani aile hekimleri artık sadece mesai sonrası hastanelerin acil servislerinde ya da 112 ambulanslarında değil, aynı zamanda aile sağlığı merkezlerinde de mesai sonrası çalışmaya zorlanıyorlar.

Bu, doktorlara inanılmaz bir iş yükü getiriyor. Dinlenme hakları ellerinden alınıyor, çalışma koşulları iyice zorlaştırılıyor. Bu şekilde verilen sağlık hizmeti ciddi biçimde aksamalara neden olacaktır. İtirazlarımızı dile getiriyoruz. Maddenin yasalaşmaması için fiili mücadelemezi sürdüreceğiz. Tek isteğimiz yurttaşlara nitelikli sağlık hizmeti verilmesi ve ve sağılık çalışanlarının dinlenebilmesi, kendilerine zaman ayırabilmeleri.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Afrika’da diyabetli sayısı artıyor

Bölgeden birçok doktorun katıldığı, Gabon'da düzenlenen sempozyumda, Afrika'da diyabet konusundaki gelişmeler, tedaviler ve tedavilerin önündeki engeller tartışıldı. Araç trafiğinin yoğunlaşması,...

Kapat