Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

17 Haziran 2014, Salı 13:41

Nakledilen yüzün bir kısmı geri alındı

Prof. Dr. Ömer Özkan, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde Türkiye’nin 6’ncı yüz nakli gerçekleştirilen Salih Üslün’ün, nakledilen yüzündeki yumuşak dokunun büyük bir kısmının alındığını bildirdi.

Prof. Dr. Özkan, ameliyatın tamamlanmasının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Üslün’ün daha önce nakledilen yüzünde bir problem olmadığını ama beklenirse olacağını düşündüklerini söyledi.

Bunun nedenin de hastanın başka problemlerinin oluşmaya başlaması olduğunu ifade eden Özkan, “Bunlar dahili problem. Ama sonuçta bizim yaptığımız yüz naklinden sonra da o yüz dokusunun ileride problem yaratacağını düşündük. Konsey kararı aldık. Uygun bir planlama sonunda güzel bir ameliyat olduğunu düşünüyorum. Eski nakil dokularından bir kısmını bırakıp, hastaya yük olabileceğini düşündüğümüz yumuşak dokuları çıkarttık. Özellikli bir ameliyat oldu. İnşallah başarılı olur” diye konuştu.

“Bu dünyada nadir bir işlem”

“Yüzün görünen yumuşak doku kısmı onlar çıkartıldı, kendi dokusuyla değiştirdik” diyen Prof. Dr. Özkan, amaçlarının hastanın hayatına normal bir şekilde devam etmesi, risk olmaması ve başka bir dahili probleme yol açmaması olduğunu ifade etti.

Yaşanan durumun nakil olan hastalarda görülebilen problem olduğunu vurgulayan Özkan, “Yakın takip etmek gerekir. Biraz daha bekleseniz hastaya daha ciddi problemler yaratacağını düşündüğümüz için böyle bir şeye karar verdik” dedi.

Özkan, hastada karaciğer yetmezliğinin olmadığını aktararak, var olan ancak henüz kalıcı olmayan dahili problemlerinin olduğunu düşündüklerini bu yüzden de ameliyat yaptıklarını vurguladı.

“Yumuşak dokunun tamamını aldık”

Hastanın yoğun bakımda yattığını ve hayati riskinin de bulunduğunu dile getiren Özkan, “Bu dünyada nadir bir işlem. Güzel olduğunu, hasta açısından faydalı olduğunu düşünüyoruz. Ama sadece güzel olsun diye yapmadık. Hastaya faydalı olsun diye yaptık. Güzel bir ameliyat geçirdi” diye konuştu.

Özkan, Üslün’ün yüzüne nakledilen yeni dokuların bacağından alındığını belirterek, şunları kaydetti:

“(Yüzün) büyük bir kısmını, yumuşak dokunun tamamını aldık. Problem olmaması için gerekli olan her şey yapıldı. Biz burada bir estetik ameliyat yapmıyoruz. Hastaya faydalı olabileceği, yiyebileceği, içebileceği, nefes alabileceği, hayatına normal bir insan olarak devam edebileceği bir insan olarak evine göndermemiz gerekiyor. Güzel bir yüz ama yaşamayan bir hastadan bahsetmemiz çok daha kötü olurdu. Bu risk her zaman var. O riske girmeyelim diye bu işi yapıyoruz. Diş çene gibi bölümleri eskisinden çok daha iyi yaparız. Yeter ki hastada başka problemler çıkmasın. Yoğun bakımdaki her hasta risklidir.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sahte ilaçla mücadele farkındalık çalışması başlatıldı

Türk Androloji Derneği ve Lilly İlaç, sahte ilaçla mücadele konusunda bir farkındalık çalışması başlattı. Hastaların yüzde 20’ye yakın kesiminin sertleşme...

Kapat