Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

22 Mayıs 2013, Çarşamba 14:02

MS hastalarının ilaçları geri ödeme listesine alınacak

MS hastalarının geri ödeme listesine alınması için kampanya yürüttükleri üç ilaçtan ikisinin listeye alınması için çalışma yürütülüyor.

Multipl Skleroz (MS) hastalarının geri ödeme listesine alınması için kampanya yürüttükleri üç ilaçtan ikisinin listeye alınması için çalışma yürütülüyor.

Türkiye’de sayılarının 40 bine ulaştığı, bunların büyük bölümünün ise 20-40 yaş arası kişilerden oluştuğu tahmin edilen MS hastalarının kullandığı “Fingolimod”, “Natalizumab” ve “Dalfampridine” etken maddeli ilaçların, geri ödeme listesine alınmasına yönelik kampanya başlatılmıştı.

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu yetkililerinin verdiği bilgiye göre, Türkiye’de ruhsatı olan “Fingolimod”un geri ödeme listesine alınması için üretici firmanın Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) yaptığı başvuruyla ilgili değerlendirme sürüyor. Halen Yurtdışı İlaç Fiyat Listesi’nde bulunan ve Türk Eczacıları Birliği (TEB) vasıtasıyla getirilen ilacın her kutusuna devlet bin 880 avro ödüyor.

Ruhsat için inceleme sürüyor

“Natalizumab” etken maddeli ilaç için üretici firmanın yaptığı ruhsat başvurusu da Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Farmakoloji Komisyonunun gündeminde. Yurtdışı İlaç Fiyat Listesinde yer alan ve TEB’in getirdiği söz konusu ilacın her kutusu için devletin ödediği miktar bin 880 avro.

“Dalfampridine” etken maddeli ilaç için ise üretici firmanın henüz ruhsat başvurusu yapmadığı, TEB tarafından getirilen ilaca SGK 675 avro ödüyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Türkiye, kanser ilacında dünyaya “patent” müjdesi verecek

TBMM Sanayi Komisyonu Başkanı Fındıklı, Türkiye'nin, 1-1,5 yıl içinde en ağır kanserleri tedavi edebilecek ilaçlar konusunda dünyaya müjde vereceğini söyledi. TBMM...

Kapat