Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

30 Haziran 2014, Pazartesi 14:08

MS ataklarını azaltan ilaç bulundu

Bilim insanları beynin görme, konuşma, yürüme gibi fonksiyonlar üzerindeki kontrol kabiliyetini bozan MS hastalığının ataklarını yüzde 48 azaltan ilaç buldu. Novartis firmasının İsviçre’de düzenlediği toplantıda, milyonlarca insanın hayatını etkileyecek yeni bulunan ilaçlar anlatıldı.

Basel Üniversitesi’nden nöroloji uzmanı Prof. Tobias Derfuss, farklı ülkelerden bilim insanlarıyla birlikte yaptıkları çalışma sonucu, MS ataklarını yüzde 48 iyileştiren ilaç geliştirdiklerini açıkladı. Bu ilacı kullanan hastalarda, hastalığın neden olduğu atakların arasının açıldığını söyleyen Prof. Dr. Derfuss, “Merkezi sinir sistemini etkileyen ilaç hap şeklinde düzenlendi. Çünkü enjeksiyon çok zor kullanılan bir yöntem. Hastaların hap şeklindeki ilaca uyumu yüzde 90’ın üzerinde” dedi.

Genellikle 20-40’lı yaşlarda yakalanılan hastalığın şehirli kadınlarda daha baskın olduğunu anlatan Prof. Derfuss, sigara-alkol kullananlarda ve yoğun tempoda çalışanlarda sık görüldüğünü kaydetti.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Bir yılda bin eczane kapandı

Türkiye'de son bir yıl içerisinde bin eczane kapandı. 4 bin eczane de kapanma tehlikesiyle karşı karşıya geldi. Her yıl eczacılık...

Kapat