Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

10 Temmuz 2014, Perşembe 16:11

Mikroplar plastik üretecek

Avrupalı bilimadamları, plastik işlevi gören polimerlerin organik atıklardan üretilmesi için çalışma başlattı. Synpol adını verilen projede plastik fabrikanın çalışanları ise bakteriler olacak.

Madrid Polimer Biyoteknoloji Araştırma Merkezi yetkilisi María Jiménez, bakterilerin ürettiği granül halindeki biyoplastiği farklı kimyasal yöntemlerle açığa çıkardıklarını dile getirdi.

İsviçre ve İspanya’da bu teknolojinin nasıl kullanılacağına dair deneme merkezleri oluşturuldu. Hollanda’da ise benzer bir proje yosunlar üzerinde deneniyor. Dr. Lolke Sijtsma, yosunların güneş ışığı ve karbondioksit kullanarak biyoplastik üretimi için büyüm miktarda şeker üretebileceğini ifade etti. Pet şişelerin bu malzemeyle üretebileceği belirtildi. 

Petrol tüketmeden ve daha az karbondioksit salınımına imkan veren projelerin hayata geçirilebilmesi için daha fazla araştırma yapılması gerektiği ifade ediliyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
D vitamini, bağırsak kanserinde hayatta kalma şansını artırıyor

Bağırsak kanseri olan hastalar arasında yapılan son bir araştırmaya göre kanlarında yüksek düzeyde D vitamini bulunan hastaların hayatta kalma şanslarının...

Kapat