Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

10 Temmuz 2014, Perşembe 15:12

D vitamini, bağırsak kanserinde hayatta kalma şansını artırıyor

Bağırsak kanseri olan hastalar arasında yapılan son bir araştırmaya göre kanlarında yüksek düzeyde D vitamini bulunan hastaların hayatta kalma şanslarının daha yüksek olduğu belirtildi.

Bağırsak kanseri tedavisi gören 1,600 hastayı inceleyen bilim adamları D vitamini yüksek olan hastaların, düşük seviyede olan hastalara göre kıyaslandığında hastalık riskinin yarı yarıya olduğunu bildirdi.

Reuters’ın haberine göre;  bu çalışmanın başından bulunan Edinburgh Üniversitesi Tıbbi Araştırma Konseyi İnsan Genetiği Birimi Başkanı Malcolm Dunlop, D vitamini takviyesinin bağırsak kanseri hastaları için keşfetmeye değer olabileceğini belirtiyor.

Dunlop; bulguların umut verici  ama sadece gözlemsel bir çalışma olduğunu D vitamini alan hastaların herhangi bir sağkalım avantajı sunduğunu onaylamak için klinik çalışmalara ihtiyaçları olduğunu söylüyor.

Kolon veya kolorektal kanseri olarak bilinen bağırsak kanseri 2012 yılında yapılan Birleşik Krallık Kanser araştırmasına göre  447.000 yeni vaka ile Avrupa’da en sık görülen ikinci kanser türü.

Araştırmanın sonucunda yüksek D vitamini alan hastaların düşük seviyede alanlarla karşılaştırıldığında, beş yıl sonra hala hayatta olduğu gözlendi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Vareniklin adlı ilaç nikotin bağımlılığından kurtaracak

The Independent’ın haberine göre Güney Afrikalı bilim insanları,  Vareniklin adı verilen bir ilaç ile nikotin bandının bir arada kullanımının, sigarayı...

Kapat