Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

26 Ağustos 2013, Pazartesi 09:45

Mideyle beyin arasında bir “haberci” var!

Yale Üniversitesi’nin araştırması mideyle beynin yeterli kaloriyi aldığı sinyalini veren beyin devrelerine bağlayan bir moleküler habercinin var olduğuna işaret ediyor. Yüksek yağ oranlı yiyeceklerle beslenen farelerde, beynin ödüllendirme devrelerini aktif hale getiren dopaminin eksik olduğunu fark eden araştırmacılar, bu durumun farelerde ve insanlarda dopamin seviyesini düzenlemek amacıyla daha çok yemek yemeye neden olabileceğini belirtiyor.

Science dergisinde yayımlanan çalışmayı yürüten Ivan E. De Araujo, “Obezlerde ve ilaç bağımlılarında, belli uyaranların ödüllendirme özelliklerini hissetme konusunda eksiklik olduğu görüldü. Midede üretilen kimyasal habercinin eksik olması farelerin kalorilerin varlığını hissedememesine ve bu nedenle az kalorili yiyecekler yendiğinde dopamin seviyesinin düşük kalmasına neden oluyor.” Sıvı bir haberci olan oleoylethanolamine enjekte edilen farelerin az yağlı yiyeceklere yöneldiğini ortaya koyan Araujo ve ekibi, çalışmalarına devam ederek bu durumun insanlarda nasıl işlediğini keşfetmeyi amaçlıyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Diyabet, 5 yıl içerisinde kör edebiliyor

Diyabetik retinopati, zamanında müdahale edilmezse körlüğe kadar ilerleyebiliyor. Şeker hastalığının retinanın en küçük damarlarını tıkayarak beslenmesini engellemesiyle ortaya çıkandiyabetik retinopati, zamanında...

Kapat