Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

23 Ağustos 2013, Cuma 17:39

Diyabet, 5 yıl içerisinde kör edebiliyor

Diyabetik retinopati, zamanında müdahale edilmezse körlüğe kadar ilerleyebiliyor.

Şeker hastalığının retinanın en küçük damarlarını tıkayarak beslenmesini engellemesiyle ortaya çıkandiyabetik retinopati, zamanında müdahale edilmezse körlüğe kadar ilerleyebiliyor. Bursa Göz Merkezi Medikal Direktörü Opr. Dr. Bülent Köse, diyabetik retinopatiyle ilgili uyarılarda bulundu.  Köse, “Diyabetik retinopati erken, orta ve ileri dönemlerde görmeyi değişik derecede etkiler. Ama özellikle sarı nokta bölgesi tutulmuşsa görme azalır.

Hastaların yakın görmeleri bozulur. Bazı hastalarda görme yüzde 5 oranında azalırken, bazılarında bu oran, yüzde 90’ı bulabilir. Diyabetik retinopati, dünyada 50 yaş altındaki kişilerde körlüğün birinci nedenidir. Diyabetik retinopatinin teşhisi çok kolaydır. Retina doğrudan gözlemlenerek kanama, ödem gibi diyabetik retinopatiye ait belirtilerin varlığı araştırılır. Daha detaylı inceleme için hastalardan anjiyografi ve optik koherens tomografi istenir. İlk bulguları, şeker hastalığı başladıktan beş yıl sonra ortaya çıkar. Diyabette göz kontrollerinin önemi büyük. Özellikle hastalığın beşinci yılından itibaren her diyabet hastası, yılda bir kez göz hekimine gitmeli ve göz dibine baktırmalı.” dedi. Diyabetik retinopati için önlem alınmasa 5 yıl içinde gözünüzü kaybedebileceğini anlatan Opr. Dr. Bülent Köse, şeker hastalarının mutlaka göz muayenesi yaptırması gerektiğini dile getirdi.

Retinası normal olan kişilerin yılda bir kez muayeneyi tekrarlamasını tavsiye eden Op. Dr. Köse şunları kaydetti: “Retinopati başladığında takip süresi 3-4 aya indirilebilir. Özellikle 10 yıldan fazla tip 1 diyabet hastası olan ve insülin kullanan genç hastalar, tatlı tüketimi konusunda çok dikkatli olmalı. Zira bu gruba giren hastaların kan şekerinin düzensiz seyretmesi, retinanın bozulmasına, hastalığın oluşmasına ve ilerlemesine neden olabilir.

Bu da kalıcı görme kayıplarına dek varan pek çok soruna yol açabilir. Erken dönemde gelen hastalara uygulanacak lazer tedavisi sayesinde gözün ömrü uzar. Mesala 10 yıllık bir diyabet hastasını ele alalım. Eğer gözünde diyabetik retinopati yeni başlamışsa ve beş yılda gözünü kaybedecekse, bu süre 25 yıla çıkar. Diyabetik retinopatiyi tedavi eden temel yöntem, lazer fotokoagülasyon. Argon lazer de denen bu teknik, uygun zamanda ve şartlarda uygulandığında ciddi görme kayıplarını önlemek mümkün. Retinopati bulgularının erken dönemde tespit edilmesi, tedavi başarısının anahtarı.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sağlık Bakanlığı komadaki Berkin Elvan hakkındaki iddiaları yalandı

Halen komada olan ve Gezi direnişi sırasında polisin müdahalesi ile yaralanarak komaya giren Berkin Elvan'ın hastane yönetimi tarafından eve gönderilmek...

Kapat