Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

24 Mayıs 2013, Cuma 10:53

Mide yanması, gırtlak kanseri riskini artıyor

Yapılan yeni bir araştırma, sık sık mide yanmasının, gırtlak kanseri riskini artırabileceğini ortaya koydu. Ancak  reçetesiz satılan antasitlerin de mide yanmalarına karşı bir koruma sağlayabileceği de belirtiliyor.

Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention dergisindeki haberde, mide  yanması rahatsızlığı yaşayan ağır sigara ve alkol kullanımı olmayan  hastalarda antasit ilaç denendiği söylendi.

Yapılan kontroller sonrasında, mide yanması için antasit ilaç kullananların, ilaç kullanmayanlara göre kanser riskinin %41 oranında azaldığının gözlendiği bildirildi.

Derginin baş yazarı Cincinati Üniversitesi Asistan Profesörü Scott M. Langevin, mide yanmasının bağımsız bir risk faktörü olduğunu teyit ettiklerini söyledi. Ve standart antasit tedavisinin mide yanmasından doğabilecek gırtlak kanseri riskini azaltabileceğini söyledi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Bakanlık katkı maddelerinin peşinde

Bakanlık, 300 civarında katkı maddesini incelemeye aldı.  Gıda ürünlerinde gereksiz yere katkı maddesi kullanımının önüne geçmek isteyen Gıda, Tarım ve Hayvancılık...

Kapat