Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

24 Mayıs 2013, Cuma 09:58

Bakanlık katkı maddelerinin peşinde

Bakanlık, 300 civarında katkı maddesini incelemeye aldı.  Gıda ürünlerinde gereksiz yere katkı maddesi kullanımının önüne geçmek isteyen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, katkı maddelerinde belirlenen dozun aşıldığını açıkladı. Yapılacak çalışma ile 20 fonksiyon taranacak ve yasak gündeme gelebilecek.

GIDA, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, ekmekteki, “kaliteli ve katkı maddesiz ekmek” çalışmasının sadece başlangıç olduğunu belirterek, AB’nin de onayladığı 300 gıda katkı maddesinin bazı ürünlerde gereksiz yere kullanıldığını ve belirlenen dozu aştığını vurguladı. Eker, “Yapılacak çalışma ile tatlandırıcı, renklendirici, koruyucu, kıvam artırıcı gibi 20 fonksiyon taranacak ve yasak gündeme gelebilecek” dedi.

300 KATKI MADDESİ

Eker, ekmek ve salçadan sonra salamura zeytinin de incelemeye alındığını belirterek, tüm hazır gıda ürünlerini tarayacaklarını söyledi. Eker, TBMM’deki sohbetinde, şunları söyledi: “Gıda katkı maddelerine ilişkin bir çalışma başlattık. 300 civarında katkı maddesi kullanılıyor. Bu AB ülkelerinde de böyle, dünya genelinde de böyle. Biz uzmanlardan oluşan bir komisyon kurduk. Bu komisyon katkı maddelerini tek tek incelemeye aldı. Hangisi kullanılabilir, hangisi kullanılamaz, ürünlerde doğru dozda kullanılıyor mu diye çalışma yapılacak.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Yerli ilaç kullanacağız

Türkiye’de ilaç sektörüyle ilgili yeni stratejiler belirleyen Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye’yi yeni molekül geliştirilmesinde merkez yapacak. Bilim Sanayi ve...

Kapat