Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

24 Mayıs 2013, Cuma 09:29

Yerli ilaç kullanacağız

Türkiye’de ilaç sektörüyle ilgili yeni stratejiler belirleyen Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye’yi yeni molekül geliştirilmesinde merkez yapacak. Bilim Sanayi ve Tekonoloji Bakanı Nihat Ergün, ilaç, aşı, biyomalzeme, tıbbi tanı kiti ve medikal ekipmanlarının yerli olarak geliştirilmesi için önemli bir çalışma başlattıklarını açıkladı. Ergün, Ekonomi Koordinasyon Kuruluna (EKK) sunulacak ‘İlaç Sektörü Strateji Belgesi’ ile Türkiye’yi ilaç araştırmalarında, yeni molekül geliştirilmesi ve yeni ilaçların yapılmasında önemli merkezlerinden biri haline getireceklerini söyledi.

Ergün, Türkiye’deki ilaç sektörünün toplam büyüklüğünün 11-12 milyar dolar olduğunu ifade ederek, bu sektörde 700 milyon dolarlık ihracata karşılık, 5 milyar dolarlık ithalat yapıldığını söyledi. 2011’de biyomedikal ekipman için ödenen paranın ise 1.7 milyar TL olduğunu kaydeden Ergün, “Artık sağlık alanında yerli projelerle birlikte katma değeri yüksek ürünler geliştirilmesi planlanıyor” dedi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
J&J, 10 yeni ilacını pazara sunmaya hazırlanıyor

New Jersey merkezli New Brunswick bulunan şirket, çeşitli sağlık ve ilaç trendlerini görüşmek üzere analist ve fon yöneticileriyle birlikte yaptıkları...

Kapat