Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

3 Şubat 2012, Cuma 17:02

Mide kanserlerinin yengeç benzeri bir robotla minimal invazif operasyonu

Singapurlu araştırmacıların geliştirdiği, bir endoskop üzerine yerleştirilen yengeç benzeri robot, mide kanserlerinin minimal invazif olarak uzaklaştırılmasını mümkün kılıyor.

Robotun yengeç benzeri tutucusu uzaklaştırılması hedeflenen dokuyu tutarken, çengel şeklindeki kesici birimi dokuyu uzaklaştırıyor ve kesinin koterizasyonunu gerçekleştiriyor. Operasyonu gerçekleştiren hekim tüm süreci endoskopi ünitesinde yer alan mikrokamera aracılığı ile yönetiyor. Araştırmacılar, geliştirdikleri robotun hareketlerinin, doğrudan insan eli gerçekleştirilen bir operasyona oranla, daha hassas ve kesin olduğunu ifade ediyorlar.

Reuters’in haberinde, Singapur Ulusal Üniversite Hastanesi’de görev yapmakta olan ve robotu geliştiren ekipte yer alan Dr. Lawrence Ho’nun, şimdiye kadar Hindistan ve Hong Kong’ta yaşayan beş farklı hastaya robot aracılığı ile mide kanseri operasyonu gerçekleştirdiğine değiniliyor. Dr. Ho, yeni geliştirdikleri robotla gerçekleştirilen operasyonların, hâlihazırda kullanılan diğer yöntemlere oranla, çok daha kısa zaman gerektirdiğini ve daha az enfeksiyon riski içerdiğini vurguluyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Bahçelievler Devlet Hastanesi’nin inşaatına başlanıyor

İstanbul İl Özel İdaresi tarafından yaptırılan Bahçelievler Devlet Hastanesi, 2013'ün ilk yarısında hizmete girecek.

Kapat