Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

10 Mart 2009, Salı 14:49

Merck Co., Inc. ve Schering-Plough Merck çatısı altında birleşiyor

Merck Co., Inc. ve Schering-Plough’un Yönetim Kurulları, oybirliği ile iki şirketin Merck ismi altında birleşmesinin onaylandığını duyurdu. Bu birleşme yaklaşık 42 milyar USD değerinde yeni şirket oluşmasına imkân verecek. Merck Co., Inc. ve Schering-Plough evliliği ile ilaç araştırma, üretim ve pazarlama faaliyetlerinin daha etkin hale getirilmesi amaçlanıyor. 2009 yılının 4’üncü çeyreğinde tamamlanması hedeflenen birleşme gerçekleştiğinde Merck Co., Inc. hissedarları birleşik şirketin yüzde 68’ine sahip olacak. Geriye kalan yüzde 32 hisse ise Schering–Plough hissedarlarına ait olacak ve hissedarlar her Schering–Plough hissesi için 10,5 Amerikan Dolarının yanı sıra 0.5767 Merck hissesi sahibi olabilecekler. 

Yeni şirketin başına geçecek olan Merck Co., Inc. Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Richard T. Clark birleşme konusunda çok heyecanlı olduklarını söyleyerek, “Birleşme ile güçlü, başarılı ve büyüyen bir küresel sağlık lideri yaratıyoruz. Birleşmiş şirket hastalara yenilikçi ilaçlar sunabilmek için müthiş araştırma ve geliştirme imkanına, kapsamlı bir medikal ürün portföyüne ve özellikle gelişmekte olan pazarlarda geniş pazar payına sahip olacak” dedi. Merck Co., Inc. ve Schering-Plough birlikteliği ile küresel sağlık hizmetinde anlamlı bir değişikliğe imza atacağımıza inanıyorum diye konuşan Richard T. Clark, Schering-Plough için “Hastalara ve birlikte çalıştığımız sosyal paydaşlarımıza olan sorumlulukları konusunda hemfikir olduğumuz ve çok yakından tanıdığımız önemli bir ortağımızdır” şeklinde değerlendirmede bulundu.

 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi Ar-Ge işbirliği

Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi arasında ilaç Ar-Ge'sine yönelik stratejik işbirliği sürecini başlatacak "Kilit Stratejik Merkez" anlaşması imzalandı.

Kapat