Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

10 Mart 2009, Salı 14:43

Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi Ar-Ge işbirliği

7.9 milyar dolar ile dünyanın en çok Ar-Ge yatırımı yapan ilaç şirketi olan Pfizer, Hacettepe Üniversitesi ile ‘Kilit Stratejik Merkez’ anlaşması imzaladı. Anlaşma, Hacettepe Üniversitesi’nde düzenlenen törenle Rektör Prof.Dr.Uğur Erdener ve Pfizer Türkiye Genel Müdürü Melih Memecan tarafından imzalandı. Türkiye’de bir ilk olan bu işbirliğinin, ilaç Ar-Ge’si alanında kapsamlı bir dönüşümün başlangıcı olacağı ve Türkiye’nin global bir oyuncu olması yönünde önemli bir adım olduğu vurgulandı. 

Pfizer Türkiye Genel Müdürü Melih Memecan anlaşmayı  “doğum” olarak niteledi ve Türkiye’nin ilaç araştırmaları alanındaki ağırlığını artırması açısından kritik bir adımın gerçekleştiğini vurguladı. Melih Memecan ilaçta Ar-Ge çalışmalarının, yeni tedaviler keşfederek insan sağlığına hizmet etmenin yanı sıra, yarattığı yüksek katma değer nedeniyle birçok ülkenin kalkınma planlarında öncelikli rol aldığını da belirtti.

Memecan, imza töreninde yaptığı konuşmada işbirliğini şu şekilde değerlendirdi: “Dünyanın en yenilikçi ve katma değeri yüksek sektörlerinde rekabet edebilen ve kazanabilen bir Türkiye için, ülkemizde Ar-Ge ve inovasyon ortamının geliştirilmesi, buna uygun yatırım ikliminin oluşturulması çok önemlidir. Alanında lider konumdaki Hacettepe Üniversitesi’nin Pfizer’in dünyada sayılı Kilit Stratejik Merkezlerinden biri haline gelmesi, öncelikle Türk, ardından da Pfizer’li olarak bizi çok gururlandırıyor. Önümüzdeki dönemde her iki kurum arasında Ar-Ge ve inovasyona dönük bilimsel işbirliği sürecini pekiştirecek, yetkinliklerimizi birleştirecek başka açılımlar da yaratmanın arayışı içinde olacağız. Bugün Hacettepe Üniversitesi ile başlattığımız bu süreci zaman içinde diğer üniversitelerimizin de dahil olacağı çok yönlü bir işbirliği ortamına dönüştürmeye gayret göstereceğiz.”

Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Uğur Erdener ise işbirliği anlaşması ile ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı: “Türk bilim dünyasında öncü bir rol üstlenen ve her zaman daha ileriyi hedefleyen Hacettepe Üniversitesi’nin bilim insanlarını Pfizer’in ilaç araştırması alanındaki birikimi ile buluşturmanın önemine inanıyoruz.  Her iki kurum da kendi kulvarlarında lider konumlardadır. Bu işbirliğini hem Üniversitemize hem de Pfizer’e değer katacak önemli bir başlangıç olarak görüyoruz. Bugün imzalanan bu işbirliği anlaşmasının geri planında yıllardır her iki kurumun birlikte çalışması ile oluşturulan kültür,  karşılıklı deneyim ve güvenin önemli bir rolü var. Bu sürece katkısı olan tüm arkadaşlarımı kutluyorum. “

Kilit Stratejik Merkez anlaşması ile bilim dünyası ile sektörün bilgi birikiminin buluşturulması hedefleniyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
3. Ulusal Psikofarmakoloji Kongresi İstanbul’da

Psikofarmakoloji Derneği ve GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Psikiyatri Kliniği, 12-15 Mart 2009 tarihlerinde İstanbul'da, 'Çocukluktan Yaşlılığa: Tedaviye Direnç ve Başetme'...

Kapat