Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

7 Haziran 2013, Cuma 15:52

Meme kanserinde başarı yüzde yüze yakın!

Tıptaki gelişme ve yeni yaklaşımlar, erken teşhisle buluşunca meme kanseri tedavisinde başarı oranı % 95’e kadar yükseliyor.

Her 8 kadından birinde ortaya çıkabilen meme kanseri ülkemizde ve dünyada son yıllarda 35 yaş altı kadınlarda da sıklıkla görülüyor. Erken teşhis için en etkili tanı yönteminin ise elle muayene ve düzenli kontrol olduğunu belirten Meme Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Varol Çelik, “Meme kanseri erken evrede yakalanırsa, yüzde 95 kurtulma şansı var. Düzenli meme kontrolü ve 40 yaşından sonra yaptırılacak taramalar sayesinde artık meme kanseri kadınlardan korksun” diyor.

Ntv’de yer alan habere göre; hastalık tedavisinde memenin tamamının alınmasının her hasta için gerekli olmadığını belirten Prof. Çelik, buna hastalığın durumuna göre karar verildiğini söylüyor. Yeniden yapılandırma ameliyatının aynı seansta veya ameliyat sonrası yapılabileceğini belirten Prof. Çelik, risk grubunda olanları ise şöyle sıralıyor:

MEME KANSERİ RİSK FAKTÖRLERİ
• Hiç doğum yapmamış olmak ya da ilk doğum yaşının 30’dan sonra olması.
• 40 yaşın üstünde olmak.
• Anne, teyze gibi yakınlarda meme kanseri olması.
• Son araştırmalar ülkemizde batı bölgelerinde görülen meme kanseri riskinin Doğu bölgelerine oranla daha fazla olduğunu işaret ediyor.
• Her 8 kadından biri meme kanseri riski taşıyor. Özellikle genetik olarak ailesinde meme kanseri bulanan kişilerin düzenli muayene ve kontrollerini aksatmadan yaptırmaları gerekiyor.
• Önceden meme kanseri gelişmiş kişilerde ikinci bir meme kanseri gelişme riski yüzde 25.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Kanser riskini düşürüyor

Yapılan yeni bir araştırma; doğum kontrol hapları kullanan kadınların ileri yaşlarda yumurtalık kanserine yakalanma riskinin daha küçük bir ihtimal olduğunu...

Kapat