Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

7 Haziran 2013, Cuma 14:53

Kanser riskini düşürüyor

Yapılan yeni bir araştırma; doğum kontrol hapları kullanan kadınların ileri yaşlarda yumurtalık kanserine yakalanma riskinin daha küçük bir ihtimal olduğunu gösterdi.

Araştırmacıların topladıkları verilere göre; hap kullananların yumurtalık kanseri tanısı konanlara göre bu kansere yakalanma oranlarının %27 daha düşük olduğunu ortaya koydu. Ve daha uzun kullanımın, daha fazla korumaya bağlı olduğu belirtildi.

Araştırmayı yöneten Kuzey Carolina Üniversitesi’nden Dr Laura Havrilesky, genel olarak oral kontraseptif ve yumurtalık kanserinin önlenmesi ve kullanılması arasında pozitif bir ilişki olduğunu, bunun pekiştirdiğini söylüyor.

Amerikan Kanser Derneği; her 72 kadından birine hayatı  boyunca yumurtalık kanseri tanısı konacağını belirtiyor.

Hastalık genellikle ileri aşamada teşhis ediliyor ve ölümle sonuçlanıyor. Bu yüzden araştırmacılar, ilk etapta gelişmekte olan hastalık için tedavi yolları bulmak için istekliler.

Kadın hastalıkları ve Doğum Derneği’nin açıklamasına göre; doğum kontrol haplarını 10 ya da daha uzun süre kullanan kadınlar,  kullanmayanlara göre hastalığa yakalanma riskinin yarı yarıya olduğunu ifade ediyor.

Kanada McGill Üniversitesi’nden Eduardo Franco, yapılan diğer başka bir araştırmaya göre de hapı alan kadınlarda serviks kanseri gelişiminin daha yüksek bir risk altında olduğunu gösterdiğini belirtiyor.

Ayrıca pek çok doktor için doğum kontrol haplarının kullanımının yumurtalık kanseri riskini azalttığının ortaya çıkmasının surpriz bir gelişme olmadığını da ekliyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Eczacıbaşı’nın yeni hizmeti “Sağlık Takipçim”

“Sağlık Takipçim” hizmeti ile tansiyon, diyabet veya fazla kilolar ile mücadele edenlerin yanında sağlık değerlerini kontrol altında tutarak daha güvenli...

Kapat