Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

5 Mayıs 2014, Pazartesi 14:02

Medikal marketlere yetki belgesi zorunluluğu

Sağlık Bakanlığı uzun süredir üzerinde çalıştığı Tıbbi Cihaz Satış, Reklam ve Tanıtım Yönetmeliği’ni tamamladı. Başbakanlığa gönderilen yönetmelikle; ateş ölçer, tansiyon aleti, şeker ölçüm cihazı, akupunktur iğnesi ve zayıflama kemeri gibi birçok tıbbi cihazın marketlerde satışı yasaklanacak.Bu ürünler artık sadece bakanlığın yetkilendirdiği, sayıları 8 bini bulan medikal marketlerde satılabilecek.

EĞİTİM VERİLECEK

Ürünlerin satışının yapılacağı merkezlere yetki belgesi zorunluluğu getirilirken, merkezlerde sorumlu müdürve en az lisans mezunu bir satış elemanı bulunacak.Satış merkezi, kullanıcı eğitimi gerektiren cihazlar için cihazın teslimi sırasında ve sonrasında cihazın kullanımıile ilgili eğitimleri verecek ve bunu belgeleyecek. Eğitimlerin sayısı satış merkezi ile kullanıcı arasındaki sözleşmeyle belirlenecek. Cihazların herhangi bir yetki veya izin aranmaksızın eczanelerde satılabilmesine izin verilecek.Mevcut medikal marketler 18 ay içerisinde yetki belgesi alacak.Almayan kapatılacak.Bakanlık, yetkisi olmayan marketlerden alınabilecek ürünleri de yönetmelikte şöyle sıraladı: “Diş macunu,diş protezi bakım ürünleri, kondom, pamuk, hasta altı bezi, ped, sıcak-soğuk kompres, yara bandı, flaster, ağız çalkalama suyu, nefes açıcı burun bantları.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
EarPodlar kalp ritmi ölçebilir

Apple, iPhone 5 ile birlikte mevcut ekran boyutunu büyütmenin yanındases teknolojisi üzerinde de yenilikler ile karşımıza çıkmıştı. iPhone 5'te kullanılan Cirrus Logic 338S1117 ses çipinin iPhone 4s'teki Cirrus...

Kapat