Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

8 Mart 2012, Perşembe 13:16

Medical Park’ın Somali’de yaptırdığı hastane “Shifa” açıldı

Günde ortalama 100 çocuğun hayatını kaybettiği Somali’de yaşanan insanlık dramına kayıtsız kalmayan Medical Park Hastaneler Grubu, Türkiye’den giden 100 kişilik bir ekiple 2,5 ay gibi kısa bir sürede başkent Mogadişu’ya ülkenin en kapsamlı hastanesini kurdu. Yaklaşık 5 milyon dolarlık bir yatırımla bölgenin en üstün teçhizatlı hastanesi olan Yeryüzü Doktorları Shifa Hospital‘ı kurduklarını dile getiren Medical Park Hastaneler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Usta,

“Somali’ye yaptığımız hastane için 6 tır büyüklüğünde tıbbi teçhizatı Türkiye’den götürdük. Tüm teçhizatlarını tamamladığımız hasteyi bugün Yeryüzü Doktorları’na teslim ediyoruz. İlerleyen süreçte oluşabilecek herhangi bir maddi ihtiyaçta Medical Park olarak yeniden görev almaya her daim hazır olacağız.”

dedi.

Bölgede şimdiye kadar hiç yapılmamış ameliyatlar gerçekleşecek

Medical Park Hastaneler Grubu’nun Somali’ye kurduğu hastanenin açılışı Türkiye’den giden büyük bir heyetin katılımıyla yapıldı. Açılışa, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Somali Başbakan Yardımcısı Mohamed Majham Haji, Türkiye’nin Mogadişu Büyükelçisi Cemalettin Kani Torun, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Medical Park Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Usta, Yeryüzü Doktorları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman ve çok sayıda yetkili katıldı.

Medical Park'ın Somali'de yaptırdığı hastane

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, açılış törenindeki konuşmasına ülkenin en donanımlı hastanesini Somali’ye kazandırmasından dolayı Medical Park Hastaneler Grubu adına Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Usta’ya teşekkür ederek başladı. Somali halkının yardımına devlet, özel sektör ve STK’lar olarak hep birlikte koştuklarını anlatan Bozdağ,

“Bunun en somut örneğini bu hastane oluşturuyor. Burada hizmete açılan bu hastaneyi Türk özel sektörümüz buraya kurdu. Medical Park Hastaneler Grubu, sadece yatırım yapmadı, hastanecilikte sahip olduğu birikimi de buraya taşıdı. Yeryüzü Doktorları’nın katkılarıyla da hastanemiz hizmet verecek”

dedi. Bozdağ ayrıca Sağlık Bakanlığı’nın Somali’ye 3 ayrı hastane daha kurmak üzere faaliyetlerini planladığını da bildirdi.

Törende konuşan Medical Park Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Usta da, Somali’ye verdikleri yardım sözünü yerine getirmekten dolayı büyük mutluluk duyduklarını ifade ederken,

“Somali’ye gönderilen röntgen, ultrason, gibi tıbbi cihazlar ve diğer tıbbi malzemelerle hastanenin tüm eksiklerini tamamladık. Gönderdiğimiz ekipmanlar Somali’de ilk defa bulunacak ve bu sayede şimdiye kadar yapılmamış pek çok ameliyat yapılabilecek.”

diye konuştu.

Yüzlerce hayat kurtulacak

Medical Park’ın desteği ve yatırımından dolayı teşekkür ederek sözlerine başlayan Yeryüzü Doktorları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman ise şunları söyledi:

“2000 yılından beri var olan gönüllülük hareketinden edindiğimiz tecrübe ile Yeryüzü Doktorları Shifa Hospital’ı işleteceğiz. Her gün yüzlerce çocuğun hayatını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı Somali’de açılan bu hastaneyle yüzlerce hayat kurtarma şansımız olacak.”

Somali’nin en kapsamlı hastanesi

13 doktor ve Türkiye’de üç aylık bir eğitimden geçirilen 79 personelin görev alacağı Yeryüzü Doktorları Shifa Hospital, 6 yoğun bakım ve 20’si çocuk, 34’ü yetişkin olmak üzere 60 yatak kapasitesiyle Somali’de bugüne kadar kurulmuş en kapsamlı hastane olarak hizmet vermeye hazırlanıyor. Günde yaklaşık 600 hastanın muayene edilececeği hastanede günlük 5 ameliyat yapılması hedefleniyor. Bir genel cerrah, bir kadın doğum uzmanı, bir pediatri doktoru ve 10 pratisyen hekimden oluşan 13 doktorun görev alacağı hastaneye, farklı birimlerde uzmanlaşan gönüllü doktorların sık sık Somali’ye giderek hem hasta tedavi etmesi hem de ameliyatlara katılması planlanıyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Yunanistan’da ilaç harcamaları için belirlenen bütçe aşıldığında firmalar geri ödeme yapacak

Yeni yasayla birlikte artık Yunanistan'da ilaç bütçesi aşıldığında firmalar geri ödeme yapacak ve en çok kullanılan 10 terapötik alanda reçetelere...

Kapat