Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

17 Mayıs 2011, Salı 14:16

Medical Park Organ Nakil Merkezi doktorları Kartal’lılara organ bağışını anlattı

Organ bağışı konusunda yurt genelinde duyarlılığı artırmaya yönelik çalışmalar yürüten Medical Park Organ Nakli Merkezi doktorları, Kartal Belediyesi’nin düzenlediği "Organ Nakli ve Bağışı" seminerinde Kartal’lılarla buluştu. Medical Park Göztepe Hastanesi Organ Nakli Merkezi Koordinatörü Dr. Süleyman Tilif, Medical Park Organ Nakli Merkezi İdari Koordinatörü Banu Onat ve Göztepe Medical Park Hastane Kompleksi’nden Uzman Psikolog Zeren Okçuoğlu’nun katıldığı seminerde organ bağışının önemi ve psikolojik boyutları ele alındı.

Yurt genelinde organ bağışı ve nakli konusunda duyarlılğı artırmaya yönelik çalışmalar yürüten Medical Park Organ Nakli Merkezi doktorları Kartallılara organ bağışı ve nakli konusunda önemli bilgiler verdi. Kartal Belediyesi tarafından düzenlenen "Organ nakli ve bağışı" seminerinde Kartallılarla biraraya gelen Medical Park Göztepe Hastanesi Organ Nakil Merkezi Koordinatörü Dr. Süleyman Tilif, Türkiye’de 70 bin hastanın böbrek bulamadığı için diyalize bağlı bir yaşam sürdüğünü söyledi. Bunun en önemli nedeninin bağış azlığı olduğunu belirten Tilif şöyle konuştu:

"Sağlık Bakanlığı verilerine göre geçen yıl ülkemizde 3 bin 10 nakil yapılabildi. Bunların 3’te 2’si böbrek nakli. Avrupa Birliği’nin ortalaması ise yılda 7 bin nakil. Bizde yeterince organ nakli merkezi ve cerrahı bulunmasına rağmen maalesef yeterince nakil yapılmıyor. Bunun en önemli nedeni beyin ölümünde tespit yetersizliği. Yılda 4 bin civarında beyin ölümü gerçekleşiyor; ancak bu konuda geçen yılı baz aldığımızda bunların sadece 952’si zamanında tespit edilebildi ve 298’i bağışa dönebildi"

dedi.

Medikal Park Organ Nakli ve Bağışı semineri

Medical Park Organ Nakli Merkezi İdari Koordinatörü Banu Onat ise organ bağışı azlığının beyin ölümlerinin tamamının tespit edilememesine bağladı. Organ nakliyle hastaların yaşam kalitelerinin ve sürelerinin arttığını kaydeden Onat şöyle devam etti:

"Organ bağışı hayat kurtarıyor. Türkiye’de kadavra vericili organ naklini artırmak için insanların sağlıklı iken yakınlarına sözlü vasiyette bulunarak organlarını rahatlıkla bağışlayabilirler. Hastalar ise kamu ve özel hastanelerin tümünde herhangi bir ücret ödemeden organ nakli yaptırabiliyorlar; ancak bu konuyu pek çok insan bilmiyor. İşin bir de ekonomik boyutu var. Böbrek konusunda diyaliz alan veya nakil yapılan hastaların birinci yılda maliyeti hemen hemen aynı, fakat birinci yıldan sonra nakil olan hastanın maliyeti yarı yarıya düşüyor. Bu toplam düşünüldüğünde, devletin diyaliz için yılda ödediği 2 milyar doların, böbrek nakli sayesinde yarıya düşebilmesi söz konusu."

Organ nakli olacak ve olan hastaların mutlaka uzman bir piskoloğun desteğini almaları gerektiğini belirten Göztepe Medical Park Hastane Kompleksi’nden Uzman Psikolog Zeren Okçuoğlu ise "Organ bekleyen hastaların çoğu bu bekleme süresinde umutsuzluğa düşüp öleceğine inandrabiliyor kendini. Bunun yanı sıra organ nakli olmuş kişinin organa alışamaması da söz konusu olabiliyor. Bu süreçte hastaların ve belki hasta yakınlarının psikolojik bir destek alması gerekiyor" dedi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Türkiye’nin tüp bebekleri İzmir’de buluştu

Türkiye'de ilk tüp bebek uygulamasını gerçekleştiren Prof. Dr. Erol Tavmergen'in Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde kurduğu Tüp Bebek Merkezi'nde, Merkezin tüp...

Kapat