Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

16 Nisan 2012, Pazartesi 19:49

Medical Park, Cenevre Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ile bilimsel iş birliğine imza attı

Türkiye’nin en büyük sağlık zincirlerinden biri olan Medical Park Hastaneler Grubu, son 5 yıldır tıp hizmetlerinin kalitesi açısından İsviçre’nin en iyi hastanesi seçilen Cenevre Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ile kardiyovasküler cerrahi alanında bilimsel iş birliği protokolüne imza attı.

Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Genel Müdürü Dr. Çetin Köksal ve Cenevre Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Ordinaryüs Prof. Dr. Afksendiyos Kalangos’un katılımıyla Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi’nde gerçekleşen basın toplantısında yapılan iş birliği duyuruldu.

Bilimsel bilgi birikimi paylaşılacak

Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Genel Müdürü Dr. Çetin Köksal,

“Türkiye’de sağlık sektöründe öncü bir rol üstlenen Medical Park Hastaneler Grubu olarak; sağlık denilince akla ilk gelen ülkelerden İsviçre’nin en önemli kamu sağlık kuruluşu Cenevre Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ile bilimsel bir iş birliğine imza attık. İmzaladığımız protokolde hiç bir maddi hüküm yer almıyor tamamen iki kurum arasında bilimsel know-how transferine dayanıyor. Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi ile başlayıp grubun tüm hastanelerine yayılacak iş birliği çerçevesinde; her akademik yıl karşılıklı olarak doktor, hemşire ve sağlık personellerini kapsayacak eğitim programları düzenlenecek. Ayrıca, telekonferans yöntemiyle hasta konsültasyonları, her iki hastaneden hekimlerin katılacağı klinik araştırmalar ve Cenevre ile Türkiye’de yapılacak hasta bilgilendirme toplantıları ortak sosyal sorumluluk bilinciyle gerçekleştirilecek.”

dedi.

Medical Park, Cenevre Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ile bilimsel iş birliğine imza attı

Dr. Çetin Köksal, şöyle devam etti:

“Biz mesleğini gönülden icra eden kişilerle insanlara şifa olabileceğimize inanıyoruz. Bugün aramızda bulunan Ordinaryüs Prof. Dr. Afksendiyos Kalangos da alanında duayen bir hekim olmasının yanı sıra yardımseverliği ile de tüm dünyada tanınıyor. Yollarımızı buluşturan da iki tarafın bu mesleğe gönlünü vererek çalışması oldu.”

Ordinaryüs Prof. Dr. Kalangos birikimlerini Türk doktorlara aktaracak

Kalp damar cerrahisi alanında kendi geliştirdiği 14 ayrı teknik ve buluşla tıp literatürüne geçen Ord. Prof. Dr. Kalangos, bu iş birliği çerçevesinde kalp damar hastalıkları, pediatrik kalp damar hastalıkları ve çocuk cerrahisi alanlarında Medical Park Hastaneler Grubu’nda ameliyatlar yapmanın yanı sıra hekimlere de eğitimler verecek. Dünyada biyo emilir kalp kapak halkasını ilk geliştiren Ord. Prof. Dr. Kalangos, “Medical Park Hastaneleri’nde kapak tamirleri ve yeni doğan cerrahisi vakalarında ameliyatlar gerçekleştirmeyi planlıyorum. Kompleks vakalar için Türkiye’ye geleceğim. Türkiye’de sık yapılamayan operasyonları gerçekleştirmek istiyorum” dedi.

Ord. Prof. Dr. Kalangos sayesinde yaşama tutundu

Gerçekleştirilen iş birliği kapsamında çalışmalara başlayan Ord. Prof. Dr. Kalangos, Cuma gecesi Medical Park Göztepe Hastanesi’nde bir Türk kızına kalp kapakçığı ameliyatı yaptı. Çok kompleks bir vaka olduğunu belirten Ord. Prof. Dr. Kalangos,

“17 yaşındaki Türk kızı Aslı Aktaş’ın doğuştan aort kapak darlığı rahatsızlığı vardı. Kendisine daha önce iki kez açık kalp ameliyatı yapılmıştı. Ancak akciğer konumunda takılan kalp kapağının kireçlenmesi nedeniyle bu kapağın değişmesi gerekti. Biz de Aslı’ya insandan alınan bir kalp kapakçığı operasyonu yaptık. Atan kalpte gerçekleştirdiğimiz bu operasyon son derece başarılı geçti. Aslı’nın sağlık durumu şu anda gayet iyi.”

dedi.

Ord. Prof. Dr. Kalangos sayesinde yaşama tutunduDünyada 7 milyon çocuğun maddi yetersizlikler nedeniyle kalp ameliyatı için beklediğini belirten Ord. Prof. Dr. Kalangos, kurduğu ve başkanlığını yürüttüğü “Hearts For All” adlı vakıfla tüm dünyada ihtiyacı olan kalp hastası çocukları ücretsiz ameliyat ediyor. Kalp sağlığı alanında, hem üye sayısı hem de gerçekleştirdiği operasyon sayısı bakımından dünya üzerindeki en büyük yardım vakfı olan “Hearts For All” aracılığıyla Ord. Prof. Dr. Kalangos; Yunanistan, Cezayir, Fas ve Gürcistan gibi dünyanın pek çok ülkesinden karmaşık vakaları Türkiye’ye getirerek burada ameliyat etmeyi planlıyor. Ord. Prof. Dr. Kalangos, 15 çocuğu ameliyat etmek için Türkiye’ye gelecek.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Roche Türkiye’den 32 ülkeyi içerisine alan bölgeye yönetici transferi

Güney Afrika Bölgesi Genel Müdürü olarak atanan Roche Türkiye Yürütme Kurulu Üyesi Burçak Erül, 32 ülkenin sorumluluğunu alarak önemli bir...

Kapat