Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

5 Haziran 2013, Çarşamba 11:13

Lösemide, erişkinlere de çocuklardaki tedavi kullanılıyor

Akut lösemi görülme sıklığının yıllık yüz binde 2 ila 5 civarı olduğunu, Türkiye’de her yıl 1500-2000 yeni erişkin lösemi vakası ortaya çıktığını bildiren Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hematoloji Kliniği ve Kemik İliği Nakli Direktörü Prof. Dr. Fevzi Altuntaş, hastalığın görülme oranının yaşla arttığını belirtti. 60 yaş ve üzerinde lösemi görülme sıklığının, yılda yüz binde 12 olarak bilindiğini belirten Altuntaş, “35 yaş altında kansere bağlı ölümlerin başta gelen nedenlerinden biri olan lösemi tüm kanserlerin yüzde 1’ini oluşturuyor” dedi.

Çocukluk çağı lösemilerinin, daha sık ve yoğun tedavi protokolü uygulandığı için daha iyi seyir gösterdiğini belirten Altuntaş, farklı ilaç kombinasyonlarıyla daha olumlu sonuçlar alındığını bildirdi.

Prof. Dr. Altuntaş, şunları kaydetti:

“Çocukluk çağı lösemilerinde başarıyı yükselten tedavi protokolleri genç erişkinlerde de yüz güldürücü sonuçlar veriyor. Yapılan çalışmalara göre erişkinlere de çocukluklardaki tedavi protokolleri uygulandığında akut lösemilerde başarı artırıyor ve ölüm oranları azalıyor. Amerikan NCCN Hematolojik Kanserler Kongresi’nde sunulan en son çalışmalarda bunu kanıtlayan veriler ortaya kondu. Bu nedenle 40 yaş altındaki hastalarda bu yeni tedavi stratejileri uygulanmaya başlandı. Bu sayede başarı oranları yüzde 40-50’lerden yüzde 80-90’lara çıktı. Merkezimizde de Amerika’da uygulanan bu yeni tedavi stratejilerini uyguluyoruz ve mükemmel sonuçlar almaya başladık.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Tamoksifen, meme kanserinin tekrarlamasını engelliyor

Uzun süre tamoksifen  adlı ilacın kullanımı meme kanserinin tekrarlanmasını azaltıyor. İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, meme kanseri tedavisi  gören kadınlarda...

Kapat