Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

5 Haziran 2013, Çarşamba 10:41

Tamoksifen, meme kanserinin tekrarlamasını engelliyor

Uzun süre tamoksifen  adlı ilacın kullanımı meme kanserinin tekrarlanmasını azaltıyor.

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, meme kanseri tedavisi  gören kadınlarda tamoxifen adlı ilacın kullanımı 10 yıl içinde hastalığın tekrarlanmasını azaltıyor.

Washington Hastanesi Merkezi’nde Kanser Enstitüsü Müdürü ve Klinik Onkoloji Amerikan Derneği Başkanı Dr. Sandra Swain ASCO’da yaptığı açıklamada, yaptıkları ikinci deneme sonrasında ilacın beş yıla karşı 10 yıla kadar yarar göstermesinin çok büyük bir gelişme olduğunu ifade etti. Sadece ABD için değil, bütün dünya için çok önemli olduğunu ve ilacın ucuz bir ilaç olduğunu belirtti.

Tamoxifen düşük maliyetli jenerik bir ilaç. Erken evre meme kanseri tedavisinde, premenopozal meme kanseri olan kadınlarda kullanıldı.

Chicago’da yıllık ASCO toplantısında sunulan son bulgular, tamoxifen’in yan etkileri de olduğu ancak genel yararlarının bu risklerden daha fazla olduğu sonucuna varıldı.

Araştırmacıların tahmini; tamoxifen kullananların, kullanmaya oranla karşılaştırıldığında,meme kanserinden ölüm oranını ilk aşamada üçte bir oranında, daha sonra yarı yarıya azaltacağı yönünde.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, menopoz sonrası meme kanseri riski yüksek olan kadınlara AstraZeneca tarafından üretilen aromataz inhibitörleri olarak bilinen Arimidex adlı yeni bir sınıf ilaç sunuluyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Novartis Tüketici Sağlığı Türkiye ve İsrail'e yeni Başkan
Gilenya MS tedavisinde fayda sağlıyor

Novartis, geliştirdikleri Gilenya adlı ilacın MS(multipl skleroz) hastalarının tedavisinde fayda sağladığını söyledi. Basel  merkezli ilaç üreticisi Novartis, yüksek kan basıncı için...

Kapat