Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

11 Ekim 2011, Salı 19:34

Lilly’den bulaşıcı olmayan hastalıklarla mücadele için 30 milyon dolarlık yatırım

Dünyanın en büyük 10 ilaç şirketi arasında yer alan Lilly, gelişmekte olan ülkelerde “bulaşıcı olmayan hastalıkların” (non-communicable disease, NCD) artan yükü ile savaşmak üzere 30 milyon dolarlık yatırım kararı aldı. Dünyanın önde gelen sağlık kuruluşlarının uzmanlığıyla başlatılan Lilly NCD Ortaklığı, yeterli sağlık hizmeti alamayan kişilerin tedaviye erişimlerini artırmak ve bireysel hasta sonuçlarını iyileştirmek üzere çalışacak.

NCD’ler arasında kardiyovasküler hastalıklar, diyabet, kanser ve kronik solunum yolları hastalıkları bulunuyor. Lilly NCD Ortaklığı’nın öncelikli olarak diyabete odaklanması ve başlangıçta Brezilya, Hindistan, Meksika ve Güney Afrika’da ihtiyaç sahibi kişilerin diyabet tedavilerini iyileştirmek için çalışması planlanıyor.

Lilly Başkanı ve CEO’su John C. Lechleiter, bulaşıcı olmayan hastalıkların tüm dünyada toplumları, aileleri etkilediğini ve tedaviye imkânı olmayanların en büyük yükü sırtlandığını vurgulayarak,

“Bu hastalıklara karşı verilen küresel savaşta önemli bir konumda olduğumuzu düşünüyoruz. Sorumluluklarımız doğrultusunda dünyanın önde gelen sağlık kuruluşlarının uzmanlığıyla, deneyimlerimizi ve araştırma olanaklarımızı kullanarak toplumsal ihtiyaçlara çözüm üretilmesine katkı sağlamayı hedefliyoruz”

dedi.

Lilly bu ortaklık çerçevesinde, 2012 yılında ülkelere özgü programlar geliştirmeye devam ederek, ülkelerin gelecekteki yatırımlarına yön vermeyi hedefliyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (World Health Organization, WHO) rakamlarına göre, dünya genelinde 2008 yılında bulaşıcı olmayan hastalıklardan ölenlerin sayısı 36 milyondan fazla. WHO, geçen ay bulaşıcı olmayan hastalıkların ülkelere göre yaygınlığı ve ülkelerin bu hastalıklarla mücadele yeterliliğini gösteren bir ölçek hazırladığını duyurdu.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
İstanbul’da 6 bin hasta evde tedavi ediliyor

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, İstanbul'da 1 Şubat-30 Ağustos 2011 tarihleri arasında 6 bin hastanın evde...

Kapat