Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

11 Ekim 2011, Salı 19:19

İstanbul’da 6 bin hasta evde tedavi ediliyor

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, İstanbul’da 1 Şubat-30 Ağustos 2011 tarihleri arasında 6 bin hastanın evde sağlık hizmetinden yararlandığını, yılsonuna kadar bu sayının 13 bine ulaşmasını hedeflediklerini bildirdi.

Ali İhsan Dokucu, İl Sağlık Müdürlüğü’nde düzenlediği basın toplantısında “Evde Sağlık Hizmetleri” uygulaması hakkında bilgi verdi. İstanbul’da evde sağlık hizmetlerinde gelinen noktayı değerlendiren Dokucu, bu hizmetin Sağlık Bakanlığı’nın Sağlıkta Dönüşüm Projesi’nin bir ayağını oluşturduğunu söyledi.

Dokucu,

“Hastaların sağlık hizmeti almak amacıyla ya kendi imkânlarıyla ya da ambulans vasıtasıyla sağlık kuruluşlarımıza gelmesi gerekiyor. Ancak bazı hasta grupları var ki sağlık kuruluşlarına gelemiyor, bunlar tahminlere göre binde 1 ile 2 civarında. Bunlar yatağa bağımlı, sağlık hizmeti alma konusunda mobilizasyonu son derece güç olan hastalar, sağlık hizmeti açısından bakıldığında ise kronik hasta oldukları için acil olarak değerlendirilmiyorlar. Evde bakım hizmetleri bu anlamda mağdur insanların, hareket edemeyen insanların derdine derman olmuş bir aktivite”

dedi.

Ali İhsan Dokucu - İstanbul'da evde sağlık

1 Şubat-30 Ağustos 2011 tarihleri arasında toplam 6 bin hastaya ulaştıklarını belirten Dokucu, “Hasta bize gelemiyorsa, sağlık gruplarının araçlarıyla beraber bir ekip halinde hastaneye gelemeyen bu insanların evine gidip evde hizmet veriliyor. Bu hizmetin tamamı Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlantısı olsun ya da olmasın ücretsiz olarak yapılıyor.” diye konuştu.

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, İstanbul’da evde sağlık hizmeti kapsamında 52 birim ve her ekipte 5 kişi bulunduğunu söyledi. Evde sağlık hizmetine ihtiyaç duyan her hastaya ulaşmayı hedeflediklerini belirten Dokucu şunları aktardı:

“20 binin üzerinde hasta olduğunu düşünüyoruz. Hastanın ihtiyacı olduğu sürece tedavi devam ediyor. Ne kadar sıklıkla ziyaret edilmesi gerekiyorsa o kadar gidiliyor. Ayda bir gün gördüğümüz hasta var, haftada bir gün gördüğümüz hasta var. Her gün gidip pansuman yaptığımız var. O kişinin ihtiyacına uygun bir tedavi yerine getiriliyor. Öncelikle bu konuda böyle bir hizmetin verildiğinin anlaşılması gerekiyor. 444 38 33 aranmak suretiyle bu hizmetten yararlanılabilir.”

Ali İhsan Dokucu, toplantının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Dokucu, bir soru üzerine, Sağlık Bakanlığı’nın evde sağlık hizmetleri kapsamında kayıtlı 66 bin hastanın bulunduğunu, Bakanlığın bu rakamı 140 bine çıkarmayı hedeflediğini söyledi. Dokucu, İstanbul olarak henüz düşük bir seviyede olduklarını, ancak yılsonuna kadar binde bir oranına ulaşmış olacaklarını ve 13 bin rakamını hedef olarak koyduklarını belirtti.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sağlık Bakanlığı “Pantogar Kapsül” adlı ürünün bir partisini geri çekti

İEGM, resmi internet sitesinde yayınladığı duyuru ile "Pantogar Kapsül" adlı ürünün bir partisi için geri çekme işlemi uygulandığını bildirdi.

Kapat