Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

2 Mayıs 2012, Çarşamba 13:41

Lassa, sürücüleri trafikte göz sağlığı konusunda bilinçlendirecek

Lassa, yeni bir sosyal sorumluluk kampanyasına imza atıyor. Gözümüz Yolda projesi kapsamında uzun saatler boyunca, zor şartlarda görev yapan ağır vasıta sürücülerinin sağlığına ve güvenliğine önem veren Lassa ekibi, sürücüleri trafikte göz sağlığı konusunda bilinçlendirecek. Lassa, özel olarak hazırlanan Gözümüz Yolda Sağlık TIR’ı ile Türkiye’yi karış karış gezecek. Trafik emniyeti açısından büyük önem taşıyan göz sağlığının yanı sıra sürücüler, beslenme alışkanlıklarıyla ilgili de bilgilendirilecek.

Geçen yıl Bridgestone markasıyla yapılan proje kapsamında 18 Temmuz-27 Ağustos tarihleri arasında 20 şehirde 31 noktaya gidildi. Bu alanlarda toplam 2 bin 170 sürücü ve kooperatif üyesine ulaşıldı.

2012 yılında hedef büyüten Lassa, 37 şehir ve 50 noktadan tam 5 bin kişiye ulaşacak. Petrol Ofisi tarafından da desteklenen proje kapsamında Gözümüz Yolda Sağlık TIR’ı, 16 Nisan-15 Haziran tarihleri arasında Muğla’dan Artvin’e, Ordu’dan Adana’ya tam 37 şehre uğrayacak. Lassa, “Yola Sağlam Çık” sloganıyla gerçekleştireceği proje kapsamında 5 bin kişiye direkt olarak ulaşıp uygulamalı göz eğitimi gerçekleştirilecek. Şoförler dikkat, görsel süreklilik, çevresel görüş, sinyal takip ve muhakeme yetenekleri hakkında uygulamalı testlerle bilgilendirilecek. Ayrıca bu yıl göz sağlığı eğitiminin yanı sıra, katılımcılara vücut kompozisyon analizi de yapılacak. Bu sayede katılımcıların yağ-kas dengesi kontrol edilecek ve analiz sonucunda kişiye özel beslenme egzersiz önerileri verilecek.

'Gözümüz Yolda' projesi ile Lassa, sürücüleri trafikte göz sağlığı konusunda bilinçlendirecek

“Yola Sağlam Çık” sloganıyla uzun yol şoförlerinin sağlık ve emniyetlerine ve trafik güvenliğine katkı sağlamayı hedefleyen “Gözümüz Yolda” projesiyle ilgili olarak Brisa Pazarlama Direktörü Zeki Bilsel şunları dile getirdi:

“Zor çalışma şartlarına rağmen büyük bir özveriyle Türkiye yollarında emek veren sürücülerimiz, çoğu zaman kendi sağlıklarına ve güvenliklerine zaman ayıramıyor. Bu da ne yazık ki çok üzücü birtakım kazalara yol açabiliyor. ‘Gözümüz Yolda’ projemiz uzun yol şoförlerinin sağlık ve emniyetlerine zaman ayırabilmesi ve bu konuda hem bireysel ihtiyaçlarının farkına varabilmeleri hem de sağlık ve emniyet konusunda bilgilerini tazelemeleri açısından büyük önem taşıyor. Bildiğiniz üzere Dünya Sağlık Örgütü (WHO), dünyada her yıl meydana gelen trafik kazası kaynaklı 50 milyondan fazla yaralanmayı ve 1 milyon 300 bin ölümü, ‘önlenebilir halk sağlığı sorunu’ olarak kabul etti. WHO, aynı zamanda aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ve dünyada trafik kazalarına bağlı ölümlerin yüzde 48’inden sorumlu olan 10 ülkede Yol Güvenliği Projesi’ni başlattı. 2011-2020 yılları arasındaki sürenin ‘Yol Güvenliği’nde Eylem 10 yılı’ olarak kabul edildiği bu projeye büyük destek veren Türkiye, 2011 yılında aldığı önlemler sonucunda ölümlü kaza sayısında %4.13, ölü sayısında ise %5,53 oranında bir azalma kaydetti. Brisa olarak hedefimiz dünya çapında başlatılan ‘yol güvenliği seferberliği’ne uzun yol sürücülerimizle birlikte ortak olmak. Türk yöneticilerimizin özel gayretleriyle topluma kazandırılan trafik emniyeti bilincini artırarak hep birlikte sağlıkla ve güvenle yolumuza devam edebilmek…”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Bugün, 2 Mayıs “Dünya Astım Günü”

Kontrol edilebilir bir hastalık olmasına rağmen, astım hastalarının %25'i yılda bir kez astım krizi nedeniyle acil servise başvuruyor, %5'i ise...

Kapat