Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

2 Mayıs 2012, Çarşamba 13:12

Bugün, 2 Mayıs “Dünya Astım Günü”

Türk Toraks Derneği Astım ve Allerji Çalışma Grubu, her sene 2 Mayıs’ta gerçekleştirilen “Dünya Astım Günü” sebebiyle bir açıklama yaptı. Dernek, açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Kronik bir solunum yolu hastalığı olan tekrarlayan nefes darlığı, hırıltı, göğüste baskı hissi ve öksürük yakınmaları ile kendini gösteren astımın tüm dünyada 300 milyon kadar insanı etkilediği tahmin edilmektedir. Ülkemizde ise yaklaşık her 12-13 erişkinden biri ve 7-8 çocuktan biri astım hastasıdır. Görülme sıklığı yaşam ve çevre koşullarının değişmesine bağlı olarak giderek artmaktadır. Tüm dünyada astımdan yıllık ölümlerin 250.000 kişi olduğu tahmin edilmektedir.

Hastalığın kronik ve değişken özelliği astım hastalarının yakınmalara alışmasına neden olabilmektedir. Yakınmasız kalabileceklerini bilmeyen ve bunu talep etmeyen hastalar hekime başvuruda geç kalmakta ve hastalıkları ilerleyebilmektedir. Oysa uygun tedavi ile hastalık kontrol altına alınabilmektedir. Bu yıl Dünya Astım Günü’nde tüm dünyada ve ülkemizde, geçen yılda olduğu gibi ‘ASTIMINIZI KONTROL EDEBİLİRSİNİZ’ ana temasının işlenmesine devam edilecektir.”

Dünyada ve ülkemizde astım tedavisine yönelik ilaçların bulunduğuna dikkat çeken dernek, gösterilen çabalar neticesinde ülkemizde ve dünyada astımı tamamen kontrol altında olan hasta sayısının her geçen gün arttığını ifade etti. Türk Toraks Derneği, bununla birlikte, halen istenen düzeye ulaşılamadığını belirtti.

Astımlı hastaların %10’undan fazlası sigara kullanmaya devam ediyor

Dernek tarafından sunulan güncel verilere göre, ülkemizde üçüncü basamak sağlık kuruluşlarına başvuran astımlılarda dahil olmak üzere tam kontrol oranı ancak %22’ye ulaşmış durumda. Dernek, astım hastalarının %25’inin son bir yılda astım krizi nedeniyle acil servise başvurduğunu, %5’inin ise astım nedeniyle hastanede yatarak tedavi gördüğüne dikkat çekiyor. Astım kontrolünü güçleştiren etkenler arasında ilaçların doğru ve düzenli kullanılmaması dışında, sigara dumanı vb tetikleyicilere maruz kalmanın ve obezitenin sayılabileceğini ifade eden Dernek, ülkemizde astımlı hastaların %10’undan fazlasının hastalıklarına rağmen sigara kullanmaya devam ettiklerini ve %30-40’nın obez olduğu gösterildiğine işaret ediyor.

Derneğin açıklamasında ayrıca;

“Astım için Küresel Girişim ile işbirliği içinde sürdürülen Dünya Astım Günü aktiviteleri ve bu konudaki diğer çabalarla önümüzdeki 5 yılda astıma bağlı hastanede yatışlarının %50 azaltılmasına yönelik bir kampanya başlatılmıştır. Bu amaca ulaşmak için astım hastalığının önemi ve hastalığın kontrol kavramı konusunda farkındalık oluşturulmaya çalışılmaktadır.

Erişkinlerde işgücü, çocuklarda okul devamlılığında azalmaya neden olan bu hastalık için başta hastalar olmak üzere hasta yakınları, sağlık personeli ve eczacıların bilgilendirmesi önem kazanmaktadır. Türk Toraks Derneği son yıllarda bütün bu sayılan gruplar için ülkemizin birçok ilinde sayısız toplantı düzenlemiş ve her bir grup için ayrı eğitim kitapları ve slayt setleri hazırlamıştır.

Bu yıl da 2 Mayıs 2012 Dünya Astım Günü’nde tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de pek çok ilde etkinlikler ve bilgi paylaşımı yapılacaktır. Bu toplantılara hastalar, yakınları ve tüm ilgilileri davet ediyoruz.”

ifadelerine yer verildi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Nuran Varolan, Sandoz’un Fabrika Direktörü olarak atandı

Sandoz Türkiye'nin Gebze'de bulunan iki üretim tesisinden birinin yönetimine Nuran Varolan Fabrika Direktörü olarak atandı.

Kapat