Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

4 Temmuz 2013, Perşembe 15:40

Laboratuvar ortamında karaciğer nakli gerçek oldu

Japon araştırmacılar, insan kök hücreleri kullanarak karaciğer tomurcuklarını farelere naklettiler.

Nature Dergisi’nde yayınlanan makalede, Japon bilimadamlarının laboratuvar ortamında farelere karaciğer nakli yaptığını ancak karaciğerin tam olarak oluşamadığı yazdı.

Nakledilen karaciğer tomurcuklarının tam olarak bir karaciğere dönüşmediği ve bu yöntemi bir hastanın tedavisinde kullanmak için karaciğer tomurcuklarının daha büyük olması gerektiği bildirildi.

Araştırmacılar, bu yöntemle bir hastanın karaciğerinin sadece yüzde 30’nun yerine gelmesini beklediklerini belirttiler. Bunun da tam bir karaciğer oluşturmaktansa sadece yama görevi göreceğini belirtiyorlar.

Ancak tıp uzmanları, bu çalışmayla birlikte nakil konusunda kesilen umutların tekrar canlanması için çok önemli bir araştırma olduğunu söylüyorlar.

New York Üniversitesi Nakil Bölümü Başkanı Dr. Hillel Tobias; bu çalışmanın çok önemli ve muazzam bir buluş olduğunun altını çiziyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
“Doping ilacı reçetesiz satılmaz”

Doping araştırmasında 'vahim' sonuç” başlığıyla yer alan haberlerle ilgili Türk Eczacıları Birliği (TEB) tarafından basın açıklaması yayımlandı. Çeşitli basın yayın organlarında...

Kapat