Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

4 Temmuz 2013, Perşembe 14:41

“Doping ilacı reçetesiz satılmaz”

Doping araştırmasında ‘vahim’ sonuç” başlığıyla yer alan haberlerle ilgili Türk Eczacıları Birliği (TEB) tarafından basın açıklaması yayımlandı.

Çeşitli basın yayın organlarında “Doping araştırmasında’vahim’ sonuç” başlığıyla yer alan haberlerle ilgili Türk Eczacıları Birliği (TEB) tarafından basın açıklaması yayımlandı.

Basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi, “Doping maddesi olarak kabul edilen ve reçetesiz satışı yasal olmayan ilacın tam 127 eczaneden sorgusuz sualsiz alındığı yönünde doğruluğu kanıtlanmamış bilgiler yer almakta ve bu durum eczacılarımızı töhmet altında bırakmaktadır.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var; habere konu olan ilaç, belli kullanım şartları olan ve mutlaka reçeteli satılan bir ilaçtır. Dolayısıyla kişilerin istediği eczaneye gidip kolayca bu ilacı temin edebilmesi mümkün değildir. Şayet bazı eczaneler için aksi bir durum olduğu iddia ediliyorsa da, Türk Eczacıları Birliği olarak bize ulaşan somut bilgiler ışığında derhal gerekli yasal işlemleri yapmaktan çekinmeyiz.

Biz eczacılar, mesleğimizin adını lekeleyebilecek her durumun karşısında olduğumuz gibi; her kim olursa olsun, halk sağlığını tehlikeye sokacak en ufak bir sorumsuzluğa da göz yummayız. Türk Eczacıları Birliği olarak bu konudaki tavrımız nettir.

Yasaların öngördüğü çerçevenin dışına çıkan herhangi bir eczane için anında cezai işlemleri başlatacağımız gibi, sadece söze dayalı olarak yapılan haberlerle de hiçbir eczacımızın suçlanmasına ve töhmet altında bırakılmasına imkan vermeyeceğiz. Haberi yapan, bunu yayan ve Birliğimize ve eczacılarımıza bu haksızlığı yapanlarla ilgili derhal hukuki süreci başlattığımızı da beyan ederiz.”

 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Bel fıtığını tedavisinde yeni yöntem

Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde, bel fıtığı hastaları ameliyat olmadan sağlığına kavuşuyor. Algoloji Bilim Dalı tarafından Sivas'ta ilk...

Kapat