Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

12 Mart 2014, Çarşamba 15:48

“Kürtaj yasaklandı iddiaları yalan”

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, kürtaj yasaklandı iddiaları hakkında, “5 yıl önceki durum ne ise 10 yıl önceki durum neyse bugünkü durumda o ama birileri konuşuyor, çok rahat yalan söylüyor” dedi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Yalvaç ilçesinde partisinin seçim koordinasyon merkezi  ve Yalvaç Devlet Hastanesinin açılışı için düzenlenen törenlere katıldı.

Seçim koordinasyon merkezinin açılışında basın mensuplarının sorularını cevaplayan Müezzinoğlu, bir gazetecinin Türkiye’de hastanelerde kürtajın yasaklandığına dair iddiaların basına yansıdığı, bu konunun doğru olup olmadığını sorması üzerine şöyle konuştu:

“Türkiye’de ne yazıkki yalan söylemek son dönemde meşrulaştı. Böyle bir şey yok. Herhangi biri bu anlamda bir belge getiriyorsa görelim. Sağlık Bakanlığı olarak yasal koşullarda 10 haftaya kadar gebeliklerde anne ve babanın beyanı ile gerekli müdahaleler yapılmakta. 5 yıl önceki durum ne ise 10 yıl önceki durum neyse bugünkü durumda o ama birileri konuşuyor, çok rahat yalan söylüyor. Çok rahat yalanla kamuoyu oluşturmaya çalışıyor. Biz sağlık açısından doğru olan neyse bunları yapıyoruz. Yasal zeminde herkes hizmeti alabiliyor.”

Sağlık Bakanlığı’ndan açıklama

Öte yandan Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada da son günlerde bazı meslek kuruluşlarının açıklamalarından hareketle medyada ”kamu hastanelerinde kürtajın yasaklandığı” yönünde iddiaların yer aldığı belirtilirken, bu iddialara açıklık getirildi.

Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde, 31 Mart 2003 tarihli Genelge ile hekimin uygun gördüğü vakalar için hastaların ücretini kendilerinin karşılaması kaydıyla isteğe bağlı kürtaj işlemi yapıldığı hatırlatılan açıklamada, 2007 yılında yayımlanan Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) ile gebeliği 10 haftanın altında olanlara yapılabilen isteğe bağlı kürtaj işlemlerinin ödeme kapsamından çıkarıldığı ve SGK tarafından sadece tedavi amaçlı yapılan rahim tahliyelerinin geri ödemesinin karşılanmaya başlandığı belirtildi.

Rahim tahliyesi işlemi ücretlerini SGK karşılayacak

Bakanlığın  Sosyal Güvenlik Kurumuna ‘isteğe bağlı rahim tahliyesi’, işleminin SUT’ta yer alması için talepte bulunduğuna dikkat çekilen açıklamada,  SGK ile yapılan görüşme sonrası isteğe bağlı kürtaj işlemlerinin yeniden SUT kapsamına alındığı, Resmi Gazetede yayımlanmasının beklendiği kaydedildi.

Açıklamada, ” Yapılacak düzenlemeyle, ücreti hasta tarafından karşılanarak yapılan 10 haftanın altındaki isteğe bağlı rahim tahliyesi işlemlerinin ücretleri artık SGK tarafından karşılanacaktır” ifadesine yer verildi.

”Herhangi bir kısıtlama yok”

Bu bağlamda 10 haftadan önce yapılan yasal kürtaj işlemlerinin Bakanlığa bağlı hastanelerde yapılmasında herhangi bir kısıtlama bulunmadığı vurgulanan açıklamada, ayrıca doğum kontrol yöntemlerinin Bakanlığa bağlı birinci basamak sağlık kuruluşlarına başvuran tüm hastalara ücretsiz olarak uygulanmaya devam ettiği bildirildi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Kan şekeri telefondan ölçülebilecek

İsrail merkezli LabStyle firması tarafından geliştirilen Dario isimli cihaz yardımı ile kan şekeri akıllı telefonlar üzerinden kontrol edilebiliyor. Şeker hastaları...

Kapat