Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

12 Mart 2014, Çarşamba 14:29

Kan şekeri telefondan ölçülebilecek

İsrail merkezli LabStyle firması tarafından geliştirilen Dario isimli cihaz yardımı ile kan şekeri akıllı telefonlar üzerinden kontrol edilebiliyor.

Şeker hastaları için kandaki şeker miktarını bilmek büyük önem taşıyor. Olası durumlarda kan şekerini düzenlemek için gerekli olan bu bilgi genelde kan örneği alıp bunu ölçerek sağlanıyor.

Bu işi daha düzenli hale getirmek isteyen İsrail merkezli LabStyle firması Dario ismini verdiği akıllı telefon ölçüm sistemini kullanıma sundu. Kan şekerini ölçmeye yarayan donanım ve akıllı telefon uygulaması çözümü olan Dario, gerçek zamanlı şeker seviyesi ölçümü yapabiliyor. Daha önce benzerleri de bulunan Dario, bütün ölçümleri internette saklayıp gerektiğinde geçmişe yönelik tarama yapma imkânı sunuyor.

Telefonun kulaklık çıkışına takılan özel bir okuyucu, uygulama ve kan örneği almayı sağlayan aparattan oluşan Dario, ölçüm yaptıktan sonra bunları bulutta saklama hizmeti de veriyor. Saklanan veriler daha sonra hastanın doktoru ile de paylaşılabiliyor. Bu verilerin bir kısmı dünya çapında şeker hastalarının birbirleri ile paylaşımında da kullanılacak.

Toplanan verileri grafik olarak hastaya da gösterebilen uygulama aynı zamanda yiyeceklerdeki şeker miktarını gösteren bir bilgi bankasına da sahip. Bu sayede şeker hastası olan kişi hangi yiyecekte ne kadar şeker olduğunu öğrenebiliyor.

İlk olarak iOS platformunda Yeni Zelanda, İtalya, Avustralya ve İngiltere’de iPhone için kullanıma sunulan çözümün önümüzdeki günlerde Android sürümünün de piyasaya çıkması bekleniyor.

)


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
3 boyutlu yazıcıyla yeni yüz yaratıldı

İngiltere'de motosiklet kazasında yaralanan bir gencin yüzü, 3D teknolojisiyle yani üç boyutlu yazıcı kullanılarak yeniden yapıldı. Stephen Power'ın, tedavisinin her...

Kapat