Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

8 Mayıs 2014, Perşembe 14:07

Kulak ağrısı kanser belirtisi olabilir

KBB ve Baş-Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Murat Karaman, orta yaşlarda görülen kulak ağrılarının geniz, gırtlak, yutak ve özellikle alt yutak kanseri belirtisi olabileceğini söyledi.

Kulak ağrıların nedenlerinin psikolojik sorunlara dayandırılmasının yanlış olduğunu belirterek, konunun uzman hekimlerce değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yapan Medipol Üniversitesi Hastanesi KBB ve Baş-Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Murat Karaman, orta yaş üstündeki bireylerde görülen kulak ağrılarının kanser belirtisi olabileceğini söyledi.

Kulak ağrılarının birçok nedeni olabileceğine dikkati çeken Karaman, “Orta kulak, kulak kepçesi ve dış kulak yolunun iltihabı, kulak kiri, yüksek gürültü, kimyasal yanıklar, kulak travması, dış ve orta kulak tümörleri, kulak ağrılarının en sık nedenleridir. Bu nedenle ağrıları psikolojik olarak değerlendirmekten kaçınmalı, ağrıların sebepleri uzman hekimlerce yapılan incelemeler sonucunda ortaya çıkarılmalıdır” diye konuştu.

Karaman, kulak ağrısı şikayeti olan orta yaş üstü bireylerin mutlaka hekimlere başvurması gerektiğine işaret ederek, şunları kaydetti: “Orta yaş kişilerdeki kulak ağrıları geniz, gırtlak, yutak ve özellikle alt yutak kanseri belirtisi olabilir. Bu nedenle ayrıntılı hikaye, endoskopik bakı ile geniz, gırtlak, yutak ve alt yutak gibi muayenesi zor bölgeleri de içeren detaylı kulak burun boğaz tetkikleri tanıya yardımcı olur. Tüm bu nedenlerden dolayı kulak ağrısı olan hastaların muhakkak kulak burun boğaz uzmanı tarafından değerlendirilmesi zorunludur.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
MERS-CoV, kalp ve diyabet hastaları için daha tehlikeli

Corona virüs'ün sebep olduğu ağır solunum yolu hastalığına karşı kalp ve damar hastalıkları ve diyabeti olanların daha dikkatli olmaları gerektiği...

Kapat