Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

2 Mayıs 2014, Cuma 14:11

Kolesterol düzeyi HIV enfeksiyonlarının gelişimine karşı koruyor

Bazı insanlarda HIV enfeksiyonları normalden daha yavaş gelişiyor. Nedeninin, bağışıklık hücrelerindeki kolesterol düzeyi olduğu bildirildi.

The Times of India gazetesinin verdiği habere göre virüs kapan bazı insanlar, ilaç kullanmasalar dahi görece normal sayıda CD4 T bağışıklık hücrelerine (Th-hücreleri) sahip oluyor ve virüs konsantrasyonu uzun zaman boyunca küçük kalıyor.

Pittsburgh Üniversitesi’nden Giovanna Rappochiolo’ya göre HIV, vücuda girdiği sırada dendritik hücreler ve B hücreler dahil antijen sunan bağışıklık hücreleri tarafından yakalanır. Söz konusu hücreler, virüsü lenf düğümlerine taşır ve burada Th-hücreleri dahil diğer hücrelere teslim eder. Bu süreç, trans-enfeksiyon olarak biliniyor.

HIV, Th-hücreleri temel üreme yeri olarak kullanır. Sonuçta bağışıklık sistemini tamamen çökertir.

Ancak bilim adamları, virüse yakalanmayanlar dahil olmak üzere farklı kişilerde antijen sunan hücrelerin trans-enfeksiyona yönelik yeteneklerini karşılaştırmaya karar verdi. Sonuçta, gelişen enfeksiyona sahip kişilerde ve kontrol grubunda yer alanlarda bağışıklık hücrelerinin trans-enfeksiyon sürecine aktif bir şekilde arabulucu olarak katıldığı ortaya çıktı. Hastalığı gelişmeyen kişilerde ise hücrelerin böyle bir rol oynayamadığı tespit edildi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Pfizer satın alma teklifine zam yaptı

İlaç devi Pfizer, İngiliz ilaç üreticisi AstraZeneca’ya yönelttiği satın alma teklifini 106 milyar dolara yükseltti.  ABD’li ilaç devi Pfizer, İngiliz...

Kapat