Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

2 Mayıs 2014, Cuma 10:53

Pfizer satın alma teklifine zam yaptı

İlaç devi Pfizer, İngiliz ilaç üreticisi AstraZeneca’ya yönelttiği satın alma teklifini 106 milyar dolara yükseltti. 

ABD’li ilaç devi Pfizer, İngiliz ilaç şirketi AstraZeneca’ya sunduğu satın alma teklifini hisse başına 50 sterline (84.47 dolar) çıkardığını duyurdu.

Şirketin daha önceki teklifinde hisse başına fiyat 46,61 sterlindi. Bu artışla Pfizer’ın toplam ödeyeceği para 106 milyar dolara çıkıyor. AstraZeneca daha önceki teklif toplamda 100 milyar doların altında kaldığından, anlaşmaya sıcak yaklaşmamıştı.

Pfizer daha önce yaptığı şirket açıklamasında, satın almanın iki firmanın da çıkarına olacağına dikkat çekmişti.  Şirket daha önce de yine AstraZeneca’ya teklifte bulunmuş ancak görüşmeler Ocak ortası gibi sona ermişti. Pfizer, yeni görüşmeleri 26 Nisan’da başlattı.

AstraZeneca’dan da konuyla ilgili açıklama geldi. İngiliz şirketi Pfizer’ın yenilenen teklifini yönetim kurulunda değerlendireceklerini açıkladı.

Şirketin sözcüsü anlaşmayla ilgili bu aşamada daha fazla detay vermeyeceklerini de sözlerine ekledi. AstaZeneca’nın hisseleri haberlerin ardından yüzde 0,4 yükseldi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
İlaca kur farkı geliyor

Bazı ilaçların piyasada bulunamamasına neden olan ilaçtaki kur farkı sorununa çözüm aranıyor. Halen 1.95 düzeyinde olan ilaç alımındaki Euro kurunun...

Kapat