Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

17 Eylül 2012, Pazartesi 13:51

Kök hücrede Güney Kore-Türkiye ortaklığı

RST Biomedikal A.Ş., Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Güney Kore’ye Mart ayında gerçekleştirdiği ziyaretiyle Türkiye ve Güney Kore arasındaki arasında oluşan Ticari işbirliği çerçevesinde; dünyanın önde gelen kök hücre araştırma ve geliştirme şirketlerinden birisi olan, Japonya, Amerika, Çin ve Almanya’da araştırma merkezleri bulunan Güney Kore merkezli RNL Bio ile teknoloji transferi anlaşması imzaladığını duyurdu.

Duyuruda, Türkiye’nin doğu ile batı arasında bölgesel özelliklerin kesiştiği önemli bir konumda olduğu vurgulanarak, bölgesel otolog tedavilerin yapılabilmesi için kurulacak GMP üretim tesisinin en kısa sürede tamamlanmasının planlandığı dile getirildi. Avrupa ve Ortadoğu’dan hasta transferi ile Türkiye de kök hücre tedavilerine başlanabileceği ifade edildi.

RST Biomedikal A.Ş., Güney Kore merkezli RNL Bio ile teknoloji transferi anlaşması imzaladı

Türkiye de 2011 yılından buyana kök hücre uygulamalarına izin veriliyor. Gerekli prosedürlerin hızla tamamlanmasıyla Alzheimer, diyabet komplikasyonları, otoimmün hastalıklar, serebral palsi, artrit gibi kronik hastalıklarda otolog kök hücre tedavilerine başlanması hedefleniyor.

RST Biomedikal’in duyurusunda, Türk sağlık endüstrisinde teknoloji transferi ile önemli bir başlangıç yapacak olan firmanın çaresiz hastalıkların tedavisinde dünya standartlarında üretim yaparak, hem Türkiye’deki kronik hastalara hem de yurtdışından gelecek hastalara hizmet sunacağı belirtiliyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
e-Sağlık ve m-Sağlık’ta sonraki adım Bilişim Zirvesi’nde tartışıldı

Toplantıda elektronik sağlık kayıtları (eSK), e-Sağlık ve m-Sağlık uygulamaları gibi önemi her geçen gün daha da artan birçok konu tartışıldı.

Kapat