Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

14 Eylül 2012, Cuma 18:03

e-Sağlık ve m-Sağlık’ta sonraki adım Bilişim Zirvesi’nde tartışıldı

Türkiye’deki bilişim şirketlerinin yeni pazarlara açılması ve Avrasya bölgesindeki ülkeler arasında yeni iş birlikleri kurulmasına zemin hazırlamak amacıyla 2000 yılından beri düzenlenen ICT Summit Eurasia Bilişim Zirvesi bu sene, 11-13 Eylül tarihinde Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşti.

Zirve’nin ikinci günüde gerçekleştirilen “e-Sağlık ve m-Sağlık’ta Sonraki Adım Konferansı”nda yer alan birbirinden önemli sunum ve paneller, hem özel sektörden hem de kamudan birçok önemli ismi bir araya getirdi.

Öğleden önceki oturumlar en önemli konusu Sağlık Bakanlığı’nca yürütülmekte olan ve geçtiğimiz günlerde ikinci aşamasına geçilen Sağlık.NET projesiydi. Aralarında Konferans’ın ana sponsoru Sisoft’un Kurucusu ve Genel Müdürü Ömer Siso’nun, Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürü Hakkı Öztürk’ün, Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Ekrem Atbakan’ın da yer aldığı konuşmacılar elektronik sağlık kaydının (eSK) önemine ve gelecekte ne gibi uygulamaların önünü açacağına değindiler. Sağlık.NET altyapısı üzerinde çalışan vatandaşların kendi eSK’larına ulaşabilmelerine olanak veren bir uygulamanın detaylarını anlatan SRDC Ltd. Genel Müdürü Prof. Dr. Asuman Doğaç’ın sunumu ilgiyle izlendi.

e-Sağlık ve m-Sağlık'ta sonraki adım Bilişim Zirvesi'nde tartışıldı

e-Sağlık ve m-Sağlık uygulamaları ise öğleden sonraki oturumların temel konularını oluşturdu. Gerçekleştirilen panellerde şu an ülkemizde bu alanlarda neler yapılmakta olduğu ve bir sonraki adımda neler yapılması gerektiği tartışıldı. Toplantının öğleden sonraki oturumlarının sonunda katılımcılarda oluşan kanı, ülkemizdeki e-Sağlık ve m-Sağlık uygulamalarını daha ileriye taşıyabilmek için devletin bu alanlarda gerçekleştirilen uygulamaları geri ödeme sistemine dâhil etmesi gerektiği oldu.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Türk doktorlar Somali’de yüz güldürdü

"Gülümseyen Çocuklar Projesi" kapsamında Somali'ye giden Yeryüzü Doktorları, çok ileri yaş ve çoğu genç olmak üzere 30 dudak-damak yarığı ameliyatı...

Kapat