Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

3 Nisan 2014, Perşembe 09:35

Kök hücre sonuçları sahte çıktı

Japonya’nın Kobe kentindeki RIKEN Gelişimsel Biyoloji Merkezi’nde görev yapan araştırmacının genç farelerden aldığı kan hücreleri ve asit solüsyonuyla kök hücre geliştirdiğini ileri sürdüğü çalışması kendi enstitüsü tarafından yalanlandı. Obokata, asit solüsyonu içine yerleştirilen kan hücrelerinden bir kısmının öldüğünü, varlıklarını sürdürebilenlerin ise kök hücreye dönüştüğünü açıklamıştı. RIKEN Enstitüsü Gelişimsel Biyoloji Uzmanı Obokata’nın Naturefound dergisinde ocak ayında yayınlanan çalışmasında bilimsel yanıltıcılığı olan iki bulgu tespit edildiğini açıkladı.

İnceleme komitesi Obokata’nın çalışmasında asit solüsyonunda kök hücre oluşumunu kanıtlamak amacıyla kullanılan imajlardan birinin, iki imajın birbirine eklenerek oluşturulduğunu belirtti. RIKEN yetkilileri ayrıca muhtemelen ceza alacak olan Obokata’nın sadece etik değerlerden yoksun olmakla kalmayıp, alçak gönüllülükten ve bütüncüllükten de uzak olan çalışmasını geri çekmek zorunda olacağını ifade etti. Çalışmasının arkasında olduğunu söyleyen Obokata ise enstitünün, meslektaşlarını ve diğer bilim insanlarını yanılttığını açıkladı. Obakata, “Şok içindeyim. İddialar olduğu gibi kalırsa, çalışmamın sahte olduğuna dair yanlış anlaşılmalar artmaya devam edecek” dedi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Dünya genelinde kanser sıklığı yüzde 11 arttı

Dünya Kanser Kontrol Örgütü (UICC) Gelecek Dönem Başkanı Prof. Dr.  Tezer Kutluk, 1-7 Nisan Kanser Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, kanserin...

Kapat