Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

2 Nisan 2014, Çarşamba 16:49

Dünya genelinde kanser sıklığı yüzde 11 arttı

Dünya Kanser Kontrol Örgütü (UICC) Gelecek Dönem Başkanı Prof. Dr.  Tezer Kutluk, 1-7 Nisan Kanser Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, kanserin tüm dünyada artan ve ölümlere yol açan ciddi bir sağlık sorunu olduğunu söyledi. Genetik faktörlerin dışında çevresel etkenlerin de  etkisiyle kanser görülme sıklığının arttığını belirten Kutluk, kontrol edilebilir  faktörlerle kanserin seyrinin azaltılabilmesinin mümkün olduğunu söyledi.

“Her yıl dünyada 14 milyon kişinin kansere yakalandığına ve 8.2 milyon  kişinin hayatını kaybettiğine” dikkati çeken Kutluk, ölüm nedenleri arasında dünya genelinde 2011 yılından itibaren kanserin birinci ölüm nedeni olduğunun altını çizdi.

‘20 milyonu aşacak’
Kutluk, son yıllarda kanserin artış hızının da yükseldiğine işaret  ederek, “Son 4 yılda dünya genelinde kanser sıklığı yüzde 11 artış göstermiştir”  diye konuştu. Kutluk, 2025 yılında her yıl görülen kanser sayısının 20 milyonu  aşacağının öngörüldüğünü vurguladı.
En sık görülen kanserler arasında ilk sırayı akciğer kanserinin  aldığını belirten Kutluk, şunları kaydetti:
“İlk dört sırayı her yıl görülen kanser sayısı olarak, 1 milyon 800  bin ile akciğer kanseri, bir milyon 600 bin ile meme kanseri,  1 milyon 300 bin  ile kolorektal kanserler, bir milyon 100 bin ile prostat kanserleri almaktadır.

148 bin kanser
Türkiye’de ise 2012 verileri göre, her yıl yaklaşık 148 bin kanser  görülmekte ve 92 bini kaybedilmektedir. Ülkemizde ilk 4 sırayı 25 bin vaka ile  akciğer kanseri, 15 bin vaka ile meme kanseri, 12 bin 500 vaka ile prostat kanseri ve 12 bin vaka ile kolorektal kanserler almaktadır.”
Kutluk, sık görülen kanserlere bakıldığında akciğer kanserinin  sıklığını ve ölümleri azaltmak için başta tütünle mücadele edilmesi gerektiğinin  altını çizdi. Kutluk, görülme sıklığı açısından akciğer kanserini takip eden meme,  kolorektal ve prostat kanserlerinden korunmada taramaların en etkili yöntem  olduğunu belirtti.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Altın kaplama kalp devri geliyor

Kalp cerrahisinde her gün yeni gelişmeler yaşanıyor, teknolojideki gelişmeler bir zamanlar milyonlarca dolarlık ve son derece hantal ekipmanlarla yapılan işlerin...

Kapat