Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

3 Mart 2014, Pazartesi 10:28

Kişisel kalp faaliyetini izleyen mobil aygıt geliyor

Rusya’nın Tomsk kentinden bilim adamları Kardyoloji Bilimsel Araştırma Enstitüsünden tıp uzmanları ile birlikte eşsiz cardiomonitorun yapımıyla ilgili son aşamaya başladı.

 Cardiomonitor, kalp ve damar hastalıklarından ıstırap çeken yüzlerce bin kişinin yardımcısı olacak.Dünya Sağlık Teşkilatı verilerine göre, kalp ve damar hastalıkları dünyadaki ölümlerin başlıca nedenidir. Bu tür hastalıklardan etkilenen hastaların durumunu sürekli olarak kontrol etmeye yardım eden cihazların geliştirilmesine Rusya da içinde, tüm dünyada büyük ilgi gösteriliyor.

Bilim adamlarının Sibirya’daki Tomsk kentinde geliştirilmesi üzerinde çalıştıkları yeni cihaz, sürekli kullanımlıdır. Artere rahat uyum sağlamak için kol saati gibi kolda taşınmalı. Cihazın yüz tarafında nabız, tansyon, kalp durumunu yansıtan göstergelerin yer alacağı bilgi ekranı yerleştirilecek. Cihaz içindeki özel bir sensör, dışardan gelen gürültüleri filtre edecek, sonuçta cihazın göstergeleri daha doğru olacak. Cihazın ayrıntılarını Rusya’nın sesi radyosuna “kişisel kalp faaliyetini izleyen mobil aygıtı” geliştirme tasarısının yöneticisi, Tomsk Üniversitesi öğretmeni Dmitriy Medvedev anlatıyor.

Tansyon ölçmek için hava doldurulan manşonsuz bir cihazı meydana getirmeyi hedefliyoruz. Manşonsuz cihaz daha uygun ve kompakt olur. Dahası da var. Cihaz cep telefonu olarak ta çalışabilir. Kritik durumlarda akraba ve doktorlara tehlike hakkında mesaj yollayacak. Olağanüstü hallerde cihaz otomatik rejimde ambülans çağıracak.

Tomsk kentinde yaşıyan mühendislerin geliştirmesi gerek kalpleri zayıf olan, gerekse sağlıklarına özen gösteren sıradan insanlara faydalı olabilecek. Bundan başka, cihazın çalışma prensibi tıp dışında başka alanlarda da ugulama bulacak. Parmak izleri gibi, insan kalp ritminin eşsiz olması yüzünden, böyle bir cihaz bilgisayar veya şahsi binek arabasına erişmek için şifre saklayabilecek.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Eczacının ilaç bilgilendirme ücreti 52 dolar

Kanada'nın Nova Scotia eyaletine bağlı Waverly kentinde bir eczacıcı, ilacın nasıl kullanılacağını anlattığı müşterisine 52,5 Kanada doları fatura kesti. Yılboyu...

Kapat