Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

3 Mart 2014, Pazartesi 10:07

Eczacının ilaç bilgilendirme ücreti 52 dolar

Kanada’nın Nova Scotia eyaletine bağlı Waverly kentinde bir eczacıcı, ilacın nasıl kullanılacağını anlattığı müşterisine 52,5 Kanada doları fatura kesti.

Yılboyu kullandığı ilaçların bedelini vergi iadesinde kullanmak için, eczaneden fatura ve yazılı döküm alan Kadanalı Colin Clarke, listede “ilaç incelemesi (medication review)” başlığını görünce eczane yönetimine başvurdu. Eczane yönetiminden, ilaçların nasıl kullanılacağını, yan etkilerinin neler olduğunu ve devamlılık gibi hususlarda müşterilerin yazılı ve sözlü olarak bilgilendirildiğini ve bunun da bir ücrete tabi olduğunu öğrenen Clarke, faturaya itiraz etti.

Yerel ve ulusal basının da yer verdiği konuyla ilgili konuşan Clarke, “Hiçbir zaman ilaçlarımı nasıl kullanacağıma ilişkin sözlü ya da yazılı bilgi istemedim ama bu parayı benden almışlar” diyerek şaşkınlığını ifade etti.

Eczane yönetimine, aldıkları parayı iade etmeleri için başvuran Clarke, “Vermezlerse mahkemeye gideceğim” dedi.

Colin Clarke’ın itirazıyla ortaya çıkan uygulamada, 52,5 dolarlık ücretin 36,75 dolarını devlet, geri kalan 15,75 dolarını ise vatandaş ödüyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
112 acili “işleten” para cezasına çarptırılacak

Cumhurbaşkanı Gül'ün onayladığı "Torba Kanun"la 112 acil çağrı merkezine asılsız ve gereksiz ihbarda bulunanlar 250 lira para cezasına çarptırılacak. Cumhurbaşkanı...

Kapat