Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

31 Mayıs 2013, Cuma 10:58

Kilo kaybı sedef hastalığını tedavi ediyor

Yapılan son bir araştırma, kilo kaybının sedef hastalığının belirtilerini azaltmaya yardımcı olduğunu ortaya koyuyor.

Araştırma boyunca kronik sedef hastalığı olan obez insanlar dört ay boyunca izlendi. Grubu ikiye ayıran araştırmacılar bir gruba rastgele düşük kalorili bir diyet uyguladı. Diyet grubunun cildinde daha az tahriş ve yaşam kalitesinde iyileşme olduğu bildirildi.

Uzmanlar sedef hastalığının, otoimmün bir durum olduğunu, deride kırmızı pullu lekelenmelere neden olduğunu belirtiyorlar. Sayısı giderek artan çalışmalara göre; sedef hastalığının kilolu, obez ve kalp hastalığı olan kişilerde görülme riskinin fazla olduğu ifade ediliyor.

JAMA Dermatoloji’de yayınlanan araştırma, obezite ve sedef hastalığı arasındaki bağlantının ortak bir paydada kısmen açıklanabileceğini söylüyor. Obezitenin iltihap ile ilişkili olduğu, sedef hastalığının cildi bir kez etkilediği düşünüldüğü öngörülüyor. Şimdi de sistemik ve kronik bağışıklık ile ilgili bir iltihapın bir yansımasının olduğu belirtiliyor.

Araştırmada, kilo kaybetmenin sedef hastalığını bastırabileceğini ortaya koyuyor. Bu çalışmanın amacının bir parçası olarak tedavinin kilolu hastalarda hem cilt hem de komorbid(kişilik bozukluğu) durumlarıyla birlikte ilişkili tedavi edilmesi gerektiği de vurgulanıyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Pestisitler, Parkinson’u tetikliyor

Yapılan yeni bir araştırmaya göre, pestisit ve diğer kimyasallara maruz kalma Parkinson hastalığına yakalanma riskini artıyor. Rochester, Minnesota Mayo Klinik Nörologu...

Kapat