Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

17 Temmuz 2014, Perşembe 11:11

Kas geliştiriciler eczanede satılacak

İzmir’de 29 yaşındaki Çağlar Çam’ın kas geliştirici ve doping hapları kullanmasının ardından kalp krizinden ölmesi, bu ürünlerin kullanımını tartışmalı hale getirdi. Sağlık Bakanlığı’nın öncülüğünde 7 bakanlık temsilcisi toplantı yaptı.

Alınan karara göre, dopingle mücadele kapsamında spor salonlarında satılan kas geliştirici, güç artıcı ve yağ yakıcı ürünlere yasak getirilecek. Büyüme hormonları, antibiyotikler ve antidepresanların yanı sıra bu ürünler de Sağlık Bakanlığı denetiminde sadece eczanelerde, reçeteli olarak satılabilecek. Denetimler sıklaştırılıp artırılacak.

İlaç, 20 yaşındaki gencin ölümüne neden olmuştu

Eskişehir’de, kas geliştirici ilacın ardından bira içtikten sonra rahatsızlanan ve hastaneye kaldırılan bir kişinin yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybettiği bildirildi. F.B.N. (20) adlı gencin 4 adet kas geliştirici ilaç aldığı açıklandı. İlaçların ardından 3 şişe bira içen F.B.N., zehirlenme teşhisiyle hastaneye kaldırıldı ancak yaşamını yitirdi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Otizm testi uygulanmaya başlandı

İngiliz bilim adamları bebek beynini inceleme altına aldılar. Londra Üniversitesi Birkbeck Bebek Laboratuvarı’nda 10 aylık bebeklerde uygulanan testler miniklerin beyin...

Kapat