Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

7 Mayıs 2012, Pazartesi 18:47

Kartal Koşuyolu ve Yedikule’de gerçekleştirilen akciğer nakilleri başarılı oldu

Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde son günlerde ardışık akciğer nakilleri gerçekleştirildi. Yedikule E.A.H.’de 3, Kartal Koşuyolu E.A.H.’de de 3 nakil operasyonu yapıldı. Başarılı nakiller sonrasında Kartal Koşuyolu’daki 1 hasta taburcu olurken, Yedikule’de tedavileri devam eden hastalar taburcu olacakları günü bekliyor.

Dokucu: “Bağış olmazsa nakil de olmaz”

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, akciğer nakilleri hakkında bilgi vermek için Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıya İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi E.A.H. Başhekimi Prof. Dr. Sedat Altın ve akciğer nakillerinden sorumlu Doç. Dr. Adnan Sayar, Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas E.A.H. Başhekimi Doç. Dr. Ali Metin Esen ve akciğer nakillerinden sorumlu doktoru Doç. Dr. Cemal Asım Kutlu ile nakil yapılan hastalar katıldı.

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, toplantıda yaptığı konuşmada, akciğer naklinin, hastalığının son döneminde olan akciğer hastalarının kurtarılması için tek çare olduğunu, dolayısıyla naklin yapılmaması durumunda bu hastaların kaybedilmesinin kaçılmaz olduğunu belirtti. İki hastanede son bir yıl içerisinde 6 akciğer nakli gerçekleştirdiklerini ifade eden Dokucu,

“Akciğer nakillerinin Türkiye şartlarında eğitim ve araştırma hastanelerinde yapılıyor olması bizim için büyük önem arz ediyor. Akciğer naklinin yapılabildiği merkezler çok iyi bir takım ruhunun olduğu, çok iyi yoğun bakım imkanlarının olduğu ve mutlak suretle disiplinin bağlandığı bir yapıyı gerektirir.”

dedi.

Dokucu, 2011 yılında Türkiye genelinde 1319 hastada beyin ölümü gerçekleştiğini ve bunlardan 343’ünün donör olduğunu, ancak bu rakamların çok düşük olduğunu söyledi.

Kartal Koşuyolu ve Yedikule'de gerçekleştirilen akciğer nakilleri başarılı oldu

Dokucu,

“Yunanistan bu alanda Türkiye’den 3 kat, İspanya ise 12 kat donör üretebiliyor. Bizim hastalarımız kadavradan bağış donör bulamadıklarından dolayı, maalesef sessiz sedasız köşelerinde, yoğun bakımlarda kaybedilmekle karşı karşıya kalıyorlar.”

diye konuştu.

Dokucu, akciğer nakli olmak için Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi E.A.H.’de 10, Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas E.A.H.’de de 7 hastanın bekleme listesinde olduğunu bildirdi.

“Yeniden doğmuş gibiyim”

Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi E.A.H.’de akciğer nakli gerçekleştirilen 28 yaşındaki Abdül Emrah Demirci, 1,5 ay önce akciğer nakli olduğunu belirterek,

“Yeniden doğmuş gibiyim. Artık havayı ciğerlerimde hissedebiliyorum. Bugün taburcu olmam planlanıyor. Herkese çok teşekkür ederim.”

dedi.

Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas E.A.H.’de nakli gerçekleştirilen 37 yaşındaki Ali Özdemir de nakilden önce çok hasta olduğunu ifade ederek,

“Ben yatağa bağlı, solunum cihazıyla nefes alıyordum. Allah’a çok şükür şimdi çok iyiyim. Tüm hastane ekibi bana çok iyi davrandı. Kendilerine teşekkür ediyorum.”

şeklinde konuştu.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Doktor fobisini oyuncak ayı ile yendiler

TURKMSIC'in önemli projelerinden biri olan "Oyuncak Ayı Hastanesi" etkinliği, çocukların korkulu rüyası doktor fobisinin önüne geçmek amacıyla Türkiye genelinde çocuklarla...

Kapat