Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

7 Mayıs 2012, Pazartesi 18:32

Doktor fobisini oyuncak ayı ile yendiler

Doktor fobisinden doğan sıkıntılar, insanları en uç noktaya, hatta ölüme kadar götürebiliyor. Türk Tıp Öğrencileri Uluslararası Birliği’nin (TURKMSIC) önemli projelerinden biri olan “Oyuncak Ayı Hastanesi” etkinliği, çocukların korkulu rüyası doktor fobisinin önüne geçmek amacıyla Türkiye genelinde çocuklarla buluşuyor.

Bu kapsamda İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri, Beşiktaş İstek Vakfı Atanur Oğuz Anaokulu’nda hem eğlendirici hem de öğretici amaç güden “Teddy Bear” etkinliğini gerçekleştirdi.

Hem oynadılar, hem öğrendiler

30 doktor adayının 4-6 yaş grubundaki anaokulu öğrencileriyle buluştuğu etkinlikte, çocuklar ebeveyn olup, en sevdikleri oyuncak ayılarını doktor adaylarına muayene ettirdi. Çocuklar, ayıcıklarını tıp fakültesi öğrencileriyle birlikte muayene ederek, doktor adaylarından insan vücudunun bölümleri ve hijyen kurallarını öğrendi. Doktor adaylarından; muayene sürecindeki basamakları ve müdahaleleri oyunsal bir dilde dinleyen minik öğrenciler, beyaz önlük korkularını da yenme fırsatına sahip oldu.

Doktor fobisini oyuncak ayı ile yendiler

Empati kurarak korkularını yeniyorlar

Projenin amaçlarına dikkat çeken İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinden Emel İpek,

“Etkinlikte kimi çocukları psikolojik travmalara kadar götüren bu korkuyu, çocuklarla bir araya gelerek yenmelerine yardımcı oluyoruz. Asıl görevimiz muayene sürecinin çocuklar üzerinde yarattığı baskıyı azaltıp, çocukların eğlenerek ve empati kurarak, doktor ve hastane fobilerinin üstesinden gelmelerini sağlamak. Etkinlik boyunca, hem çocuklar, hem biz doktor adayları eğlenceli dakikalar yaşadık.”

diye konuştu.

Renkli görüntülere sahne olan eğitim sonunda Teddy Bear etkinliğine katılan 122 minik öğrenciye sertifikaları doktor adayları tarafından verildi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Roche’un “İleri Klinik Çalışmalar Okulu”nun ikinci uygulaması Kıbrıs’ta gerçekleşecek

16-17 Mayıs 2012 tarihlerinde gerçekleştirilecek uygulamaya, temel klinik çalışmalar eğitimi almış veya klinik çalışma başlatmış araştırmacılar katılacak.

Kapat