Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

6 Aralık 2011, Salı 19:37

Kartal Koşuyolu EAH’de 107. kalp nakli gerçekleşti

Ülkemizin önde gelen kalp nakil merkezlerinden olan Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 107. kalp nakli başarıyla gerçekleştirildi. Hastanenin organ nakli ekibi, “dilate kardiyomiyopati” tanısıyla takip edilen 56 yaşındaki bir hastayı kalp nakliyle hayata bağladı.

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan basın duyurusunda, 22.11.2011 tarihinde Sağlık Bakanlığı İstanbul Bölge Koordinasyon Merkezi tarafından, Bahçelievler Yaşam Hastanesi’nde araç dışı trafik kazasına bağlı subaraknoid kanama sonucu beyin ölümü meydana gelen bir hastaya ait 0 Rh (+) kan grubunda kalp donörü bildirimi yapıldığı belirtildi. Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi organ nakli ekibinin, 56 yaşında 0 RH (-) kan grubunda, “dilate kardiyomiyopati” tanısıyla takip edilen A.Z.Y. isimli hastaya başarıyla kalp nakli operasyonunu gerçekleştirdiği ifade edildi.

Duyuruda, bu hasta ile 7 Eylül 1989’da Türkiye’de uzun yaşamlı ilk kalp naklinin yapıldığı hastanede, 107. kalp nakli operasyonunun gerçekleştirilmiş olduğuna vurgu yapıldı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Mineks International İstanbul Cerrahi Hastanesi ile sağlık sektörüne yöneldi

Dünyanın en seçkin sermaye ve yatırım danışmanlık şirketlerinden Mineks International, İstanbul Cerrahi Hastanesi'ni satın alarak sağlık sektörüne adım attı.

Kapat