Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

12 Mayıs 2014, Pazartesi 14:41

Kanserli hücrede devrim gibi tedavi

Danimarka’da kanserli hücrelerin yırtılarak hasar görmesiyle kendi kendilerini ‘yamadığı’ bulundu. Bunun büyük bir zaaf olduğu açıklandı.

Danimarka Kanserle Mücadele Kurumu’ndan bir grup bilim insanı dünyada ilk kez, kanserli hücrelerin yırtılarak hasar görmesi durumunda kendi kendilerini nasıl ‘yamadıklarını’ buldu. Araştırma sonuçlarına göre, ‘Annexin A2’ ve ‘S100A11’ adlı iki protein kanserli hücrede meydana gelen yırtılmayı tespit ederek hücreyi eski haline döndürüyor.


Yenilenme duracak

Bu buluşla kanserin şimdiye kadar görülmemiş başka bir açıdan tedavi edilmesinin yolu açılabilecek. Milliyet’in haberine göre; Araştırma grubunun lideri Jesper Nylandsted, bu proteinler sayesinde, ağır hasar gören kanser hücrelerinin canlılığını devam ettirdiğini belirtti. Nylandsted, bu proteinlerin aktivitesinin daha önce keşfedilmeyen bir yaşam mekanizması olduğunu söyledi.
Bilim adamı, araştırmayla kanser hücrelerinin zaafını bulmuş olabileceklerini söyledi. Uzmanlar proteinleri engelleyerek kanser hücrelerinin yenilenmesini durdurabilecek. Kurum araştırmayı  ‘Childrens Medical Center’ adlı kurumun desteğiyle yaptı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Kanser aşısı ömrü 2 ay uzattı

Küba’dan geçtiğimiz günlerde gelen bir haber tüm dünyada heyecan yarattı. Kansere karşı Küba’da bilim adamları tarafından geliştirilen birası bu ülkede kullanılmaya başlandı. Antalya’da...

Kapat